Volvo 2 dev şirket ile 10 yıllık ‘pil’ anlaşması imzaladı

Volvo bugün yaptığı açıklamada, elektrikli araçlarda kullanılacak piller için LG Chem ve CATL firmaları ile 10 yıllık anlaşma imzaladığını açıkladı. Volvo Trucks’ın alt markası olan Mack Trucks ise, 496 beygir gücünde elektrikli çöp kamyonu üretecek.


Volvo 2 dev şirket ile 10 yıllık ‘pil’ anlaşması imzaladı

İsveç otomobil devi Volvo, bugün imzaladığı 2 anlaşmayı kamuoyu ile paylaştı. LG Chem ile CATL ile uzun zamandır üretilecek elektrikli otomobillerin pilleri için karşılıklı olarak görüşmeler yapıyordu. Bugün şirket yetkilileri tarafından yapılan anlaşmada 2 dev şirket ile pil konusunda anlaşmaya varıldığı ve Volvo’nun 10 yıl boyunca elektrikli otomobilleri için CATL ve LG Chem pil üreteceğini bütün dünya ile paylaştı. Volvo, uzun süre önce yaptığı açıklamada sadece elektrikli araçlar üreteceğinin sinyalini vermişti.

YÜZDE 50 SATIŞ HACMİNE SAHİP OLACAK

Volvo’dan gelen açıklamalar elektrikli araç sektöründe firmanın çok büyük rekabete gireceğini gösteriyor. Bahsi geçen 2 firma sadece Volvo için değil, aynı üretim hattında elektrikli araç üretecek Polestar markası içinde pil üretecek. Volvo’nun Polestar ile aynı üretim hattında üretecekleri araçların tasarımları ve teknolojileri neredeyse birbirleri ile aynı olacak. Volvo’nun 2020 yılından sonra bütün araçları elektrikli olarak ve markanın elektrikli otomobil sektöründeki satış hacmi yüzde 50’nin üstüne olacak.

496 BEYGİR GÜCÜNDE ELEKTRİKLİ ÇÖP KAMYONU!

Volvo Trucks’ın alt markası olan Mack Trucks, bugün yaptığı açıklamada, elektrikli iş araçları ve taşıyıcılar ile birlikte, 496 beygir gücünde elektrikli çöp kamyonu üreteceğini söyledi. Şirket, 4 adet lityum iyon pille güçlendireceği çöp kamyonunu, global pazara sokacak. Elektrikli çöp kamyonu ilk başta Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Elektrikli kamu araçları konusunda ciddi olduğunu söyleyen Mack Trucks yetkilileri, gelecek yıl aracın yollarda olduğunu söyledi.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

General Mobile bir tane üretti! Erdoğan’ın imzasını taşıyor

General Mobile bir tane üretti! Erdoğan’ın imzasını taşıyor

İstanbul'da akıllı telefon üretimine başlayan General Mobile, üzerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ve Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan akıllı telefonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti. GM9 Pro hediyesi alan Erdoğan, yetkililerle basına özel olarak poz verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.