Volkswagen, Manisa’ya 1,4 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Volkswagen'in Manisa'da kuracağı fabrika için 1,4 milyar euro yatırım yapacağı öğrenildi. Fabrika 4 bin kişiye de istihdam sağlayacak.
Volkswagen, Manisa’ya 1,4 Milyar Euro Yatırım Yapacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alman otomobil devi Volkswagen yeni fabrika yatırımı için Türkiye’den Manisa’yı seçti. Otomotiv devinin Türkiye yatırımının netleşmesinin sonrasında ilk somut adım atıldı. Ticaret Sicil Gazetesi’nin haberine göre Volkswagen Manisa’da 943,5 milyon lira (164 milyon dolar) sermayeli firma kurdu. Gazetenin bilgilerine göre firmanın ismi Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. Meydana gelen gelişmelerin sonrasında otomotiv devinin Türkiye’ye yapacağı yatırım tutarı merak konusu olmuştu. Meseleye yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Volkswagen, Manisa’ya 1,4 milyar euro yatırım gerçekleştirecek.

YILDA 300 BİN ARAÇ ÜRETİLECEK

Firmaya yakın kaynaklar birçok marka için üretim faaliyetleri yapacak olan tesisin yaklaşık 1,4 milyar euroya mal olacağını bildiriliyor. Kurulacak tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden senede 300 bin kadar imal edeceği bildiriliyor.

Fabrika inşasına 2020 sonu, üretimin ise 2022 senesinde başlaması bekleniyor. Tesisin Manisa ve etrafından 4 bin kişiye istihdam yaratması tahmin ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.