Volkswagen binlerce çalışanı emeklilik yöntemiyle işten çıkarıyor!

Alman otomotiv üreticisi, Volkswagen 4 bin çalışanını erken ve kısmi emeklilik yoluyla işten çıkarma kararı aldı. Reuters’a konuşan kaynaklar 1956-1964 senelerinde doğan kişilerin bu vaziyetten etkileneceğini açıkladı.
Takip et
Volkswagen binlerce çalışanı emeklilik yöntemiyle işten çıkarıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in ortalama 4 bin çalışanıyla erken ve kısmi emeklilik yoluyla yollarını ayıracağı bildirildi.

Otomotiv devi iş konseyi ile varılan anlaşma neticesinde 1964 doğumlulara kısmi emeklilik, 1956 ile 1960 seneleri arasında doğanlara da erken emeklilik olanağı sunacağını açıkladı. Firma 900 kadar kişinin erken emekliliği seçeceğini tahmin ettiklerini belirtirken kısmi emeklilikten kaç kişinin yararlanmasını bekledikleri ile ilgili bilgi vermedi.

TOPLAM MALİYET 500 MİLYON EURO

Ancak Reuters haber ajansı firma kaynaklarına dayandırarak Almanya’daki 6 Volkswagen markasına ait fabrikada uygulanacak programla 3-4 bin pozisyonun kapatılacağını rapor etti.

Alman üretici programa dahil olacak kişi sayısına göre değişecek toplam maliyet ile ilgili da yorum yapmadı. Ancak firma kaynakları 500 milyon euroya kadar çıkabileceğini aktardı.

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden biri olan Volkswagen elektrikli araçlara yönelmek için eğitim bütçesini 40 milyon eurodan 200 milyon euroya çıkardığını duyurmuştu.

Firma öte yandan 2021 senesi sonuna kadar da eleman alımlarını durduğunu açıkladı. Dış alımların yalnızca elektrikli araçlar, dijitalleşme ve araç pili geliştirme departmanlarında yapılacağı bilgisini paylaştı.

Toplamda 120 bin civarında çalışanı olan Volkwagen Grubu ocak ayında önümüzdeki iki sene içerisinde iş kuvveti maliyetlerini yüzde 5 satın alma maliyetlerini de yüzde 7 azaltacağını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.