adplus-dvertising

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

Karadeniz ezgilerinin sevilen ismi Volkan Konak, yeni programı Kuzeyin Oğlu Volkan Konak ile her cuma akşamı ekranlarda olacak. İlk bölümü geçen hafta yayınlanan program seyircilerden tam not aldı. Peki Volkan Konak kimdir? Volkan Konak annesi ve babası kim, kaç kardeşi var? İşte Volkan Konak'ın biyografisi, eski hali ve hakkında merak edilenler.
Takip et
Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi:27 Şubat 1967

Doğum yeri:  Trabzon’un Maçka ilçesinin Yeşilyurt köyü

Boyu: 1,73m

Eğitimi: İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı

Eşi: Selma Konak

Çocukları: Şimal, Volkan ve Derin

Babası: Cevat Konak

Annesi: Saynur Konak

Volkan Konak, 1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinin Yeşilyurt köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Maçka’da tamamladıktan sonra öğretmeninin teşvikiyle 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’na girdi. 1988 yılında konservatuvarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Halk Müziği üzerine Sosyal Bilimler master eğitimine başladı. 1991 yılında master eğitimini tamamladı.

Sanat ve müzik hayatına 1989 yılında Maçka yöresinde yaptığı derleme çalışmalarını topladığı Suların Horon Yeri adlı müzik albümüyle başladı. Daha sonraları beste çalışmalarına başladı. Nâzım Hikmet, Yaşar Miraç, Ömer Kayaoğlu, Sunay Akın gibi değerli şairlerin eserlerini besteleyerek müziğini, tarzını belirlemiş oldu. Beste müziğinin içerisine etnik motifleri katarak örneği olmayan kendine özgü bir tarz yaratmış oldu.

Karadeniz Müziğini Evrensel Müzik formlarıyla buluşturarak özgün bir yapıda yeniden şekillendiren Konak, Efulim’i 1993 yılında yaptı. Daha sonra 1994 yılının Ekim ayında Gelir misin Benimle adlı albümünü hazırladı. Askerlik görevi nedeniyle bir süre çalışmalarına ara verdi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra hemen üçüncü albümü Volkanik Parçalar’ın çalışmasına başladı. Üç aylık çalışmadan sonra da bu albüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Volkan Konak, 1998 yılının Nisan ayında kendisi tarafından kurduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon isimli firmasından Pedaliza isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

1993 yılından bu yana albüm çalışmalarında yaklaşık elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı seçildi. 1997 yılında Politika dergisi tarafından Yılın En İyi Müzik Sanatçısı seçildi.

Volkan Konak’ın 1993 yılında ürettiği bir bestesinin tüm dünya hakları “Kuzey Müzik Prodüksiyon” ile Fransız prodüktör Alain Finet arasında yapılan sözleşme sonucunda Alain Finet tarafından satın alındı.

2000 yılında Şimal Rüzgarı adlı albümünü DMC’den çıkararak dinleyicilerine ulaştırdı.

2003 yılı Aralık ayında 3,5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayınlanan Maranda isimli albümü çıktı.

2006 yılında ise Mora isimli albümüyle müzikseverlerle buluştu. Mora albümünde olan ve ablası Nuran Bahçekapılı’nın sözlerini yazdığı “Gardaş” adlı eseri Kazım Koyuncu anısına bestelemiştir. Besteci ve söz yazarı kimliğinin yanı sıra şiirsel yönü de olan Volkan Konak’ın birçok şiiri mevcuttur. Konserlerinde şarkılarının yanı sıra birçok şairden şiirlerde okuyan Volkan Konak, anlattığı esprili hikâyeleriyle izleyenlerinin ilgisini çeker.

2009 yılında Mimoza adını verdiği yeni albümüyle sevenleriyle tekrar buluşan Volkan Konak, Mimoza albümünün ilk klibini “Göklerde Kartal Gibiydim” adlı eserine, ikinci klibini ise “Mimoza Çiçeği” adlı eserine çekmiştir. Albümünün üçüncü klip çalışmasını ise “Yarim Yarim” adlı eserine çekmiştir.

2012 yılında ise Lifor isimli albümünü çıkararak sevenleriyle tekrar bir araya gelmiştir. Lifor albümünün ilk klibi, “Nerdesin (Karagözlüm)” adlı esere çekilmiştir. Albümün ikinci klip çalışması ise albümü dinleyen ve seven kişilerce yapılan istek üzerine “Ayletme Beni” adlı eser olmuştur.

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN VASİYETİ NE?

Konak, vasiyeti hakkında konserinde konuştu. Renkli kişiliğiyle dikkatleri çeken sanatçı, “Siz sevenlerime vasiyetimdir ne olur beni gömmesinler, yaksınlar benim tüm bedenimi. Bir kutuya koyup Karadeniz’imin üstüne bir helikopter ile savursunlar tüm küllerimi özellikle Trabzon’umun üstüne” ifadelerini kullandı.

KUZEYİN OĞLU NE DEMEK? KUZEYİN OĞLU İSMİNİ VOLKAN KONAK’A KİM VERDİ?

“Kuzeyin Oğlu” Karadeniz bölgesinde fazlaca kullanılan bir tabirdir. 2018 senesinde “Kuzeyin Oğlu” markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla Karadenizli şarkıcı Volkan Konak’a 70 bin liralık tazminat ve marka iptali davaları açan şair Hüseyin Öztürk’ü mahkeme haksız bulmuştu. Mahkeme, Volkan Konak’ın “Kuzeyin Oğlu” markasını daha önce tescil ettirdiği gerekçesiyle Hüseyin Öztürk’ün davasının reddine karar vermişti. Davaya cevap veren Volkan Konak’ın avukatı “Davacı Hüseyin Öztürk’ün Karadeniz bölgesinde sıkça kullanılan bir tabir olan “Kuzeyin Oğlu” ismini, sırf şiirin başlığında kullandı diye bir telif hakkı bulunmamaktadır. Müvekkilime halk tarafından takılan bu lakap zamanla ad ve soyadı gibi kendisiyle bütünleşmiştir. Halk benimseyince müvekkilim bu ibarenin marka tescilini yaptırmıştır. 30 yıl sonra bu davanın açılması manidardır. Zaman aşımı nedeniyle davanın reddine karar verilsin” şeklinde konuşmuştu.

VOLKAN KONAK’TAN HERKESİ SEVMEM AÇIKLAMASI

Konak şarkı aralarında herkesi sevmediğini belirtirken, “Yere tüküren bir herifi sevmem. Kula kul olmuş birini sevmem. Kadına şiddet uygulayan bir herifi sevmem, normal değil. Bu insanlar, kapımızdan geçmesin, yaşasınlar ömürleri uzun olsun ama bizi dinlemesinler. Bazıları bozuluyor. ’Hem ticari olarak hem de bir sanatçı olarak böyle söylememeli’ diyorlar. Ben sanatçı değil, müzisyen, müzik işçisiyim belki de fark ondan kaynaklanıyor” dedi.

Konak, korkak insanı da sevmediğini de belirterek, “Bir herifin köşesi olacak. Yürüdüğü zaman kadını arkadan ’Herif ya, kaldırımlar gibi’ diyecek. Herif herif gibi olacak, ne o ya sidikli adamlar, bırakın bu işleri” dedi. Konak, erkek hayranlarından yanlarında oturan kadınlara “Sevgilim, bahar ve yaz kokusu geldi burnuma. Bir dilim kavun gibi mis gibi kokuyor dünya. Yanımdasın ya şu an dünya bir kavun gibi mis gibi kokuyor” cümlesini söylemelerini isteyerek devam etti ve esprili bir dille “Deyiverin bunu. Animasyon yapın siz de. Oturmayın öküz gibi” dedi.

KONSERDE ANNE VE BABASI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI TEPKİ ALDI

Şarkıların arasında hayranlarıyla sohbet eden Volkan Konak, bir ara kemençecisiyle cinsellik üzerine sohbet etti. Binlerce kişinin önünde çekinmeden anne ve babasının cinsel hayatından bahseden Konak, “Biz 9 kardeşiz ve hep kışın olurduk. Sakın karı koca arasına girmeyin. Çocuklar büyüdükçe yan odadaki atraksiyon ve animasyon anlaşılmasın diye kavga ediyorlar. Ben yan odadaki divan sesindeki ritimden dolayı müzisyen oldum.” dedi.

Konser gelen bir grup Volkan Konak’ın anlattıklarına gülerken bir kısım da tepki gösterdi.

CERRAHPAŞA TÜRKÜSÜ BABASI İÇİN

Karadeniz müziğini evrensel müzik formaları ile buluşturarak özgün bir yapıda yeniden şekillendiren sanatçı, Efulim adını verdiği albümü 1993 yılında çıkardı. Kanserden babası dahil birçok yakınını kaybeden ve bunun acısını devamlı içinde duyan Volkan Konak, sözlerini ablası Nuran Bahçekapılı’nın yazdığı “Cerrahpaşa” adlı eserini babası için bestelemiştir.

VOLKAN KONAK’IN EŞİ KİM? SELMA KONAK KAÇ YAŞINDA?

Selma Konak, eşinin aksine göz önünde değil, daha sade ve kendi halinde bir yaşam sürmektedir. Bu yüzden özel hayatı da bilinmemektedir.

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN KAÇ ÇOCUĞU VAR, İSİMLERİ NE?

29 yıldır evli olan çiftin 3 çocuğu vardır. Şimal, Volkan ve Derin isimlerinde 3 çocuğu bulunan Volkan Konak ve Selma Konak, mutlu bir evlilik sürmektedir.

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyetiVolkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

Volkan Konak’ın kızı Şimal Konak, üniversiteden mezun oldu. Büyük gurur yaşayan Konak sosyal medya hesabından kızını tebrik etti.

ABD’de Suffolk Üniversitesi’nde eğitim gören Şimal Konak, işletme bölümünü bitirdi.

Kızının mezuniyet törenine katılan Konak, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Biricik kızım, yolun açık olsun. Alnında taşıdığın cesur uygarlık ışığı rehberin olsun.”

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN KAÇ KARDEŞİ VAR?

Kardeşlerinin isimleri şöyledir; Lokman Konak, Nuran Bahçekapılı, Nazlı Yavuz, Saadet Yolsal, Nuriye Yavuz, Dilek Öztürk.

VOLKAN KONAK’IN ANNESİ

Volkan Konak’ın annesi Saynur Konak 2016 yılında vefat etti.

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN ESKİ HALİ

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti Volkan Konak kaç yaşında, eğitimi ne? Volkan Konak’ın eşi, çocukları ve vasiyeti

VOLKAN KONAK’IN ALBÜMLERİ

1989: Suların Horon Yeri

1993: Efulim

1994: Gelir misin Benimle

1996: Volkanik Parçalar

1998: Pedaliza

2000: Şimal Rüzgarı

2003: Maranda

2006: Mora

2009: Mimoza

2012: Lifor

2015: Manolya

VOLKAN KONAK’IN ÖDÜLLERİ

2003 Kral TV en iyi Halk Müziği Sanatçısı Ödülü

2004 Magazin Gazetecileri en iyi Sanatçı Ödülü

2004 Maranda Albümü En Çok Satış Yapan Albüm Ödülü

2007 Mora Albümüyle Altın Plak Ödülü

2009 Hürriyet Altın Kelebek En İyi Halk Müziği Erkek Solist Ödülü

2009 Mimoza Albümü Altın Plak Ödülü

2009 Mimoza Albümü Platin Plak Ödülü (Türkiye’nin En Çok Satan Albümü Ödülü)

2010 16. Kral TV en iyi Türk Halk Müziği Özel Ödülü

2010 37. Altın Kelebek en iyi Türk Halk Müziği Erkek Solist Ödülü

2011 38. Altın Kelebek en iyi Türk Halk Müziği Erkek Solist Ödülü

2011 TRT Müzik Ödülleri En İyi Türk Halk Müziği Erkek Sanatçı Ödülü

2011 TRT Müzik Ödülleri Yılın En İyi TV Müzik Programı Ödülü ( Kuzeyin Oğlu – Show TV)

2013 Lifor albümünün satış başarısı ödülü

2013 2013 yılı 1.000.000 adet albüm satış ödülü

2015 Manolya Albümü Altın Plak Ödülü

2015 42. Pantene Altın Kelebek en iyi Türk Halk Müziği Erkek Solist Ödülü

2016 Magazin Gazetecileri Derneği 22. Altın Objektif Ödülleri En İyi Erkek Sanatçı Ödülü

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.