Vivo bütün telefonlarda aynı IMEI numarasını kullanmış!

Hint bir komiser yardımcısının, telefonundaki IMEI numarısını kontrol etmesiyle başlayan süreç, Vivo'nun on binlerce telefonunda aynı IMEI adresini kullanmasının ortaya çıkmasıyla son buldu. Konuyla ilgi şirkete bildiri geçildi fakat Vivo, hâlâ konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Her cep telefonunun kendine has bir IMEI numarası vardır. 15 rakamdan oluşan bu numara, telefonların kimliğini tespit etmek ve izlemek için gereklidir. Genelde polislerin suçluları yakalayabilmesi yahut soruşturma kapsamındaki telefonları inceleyebilmesi için IMEI numaralarının lüzumlu olduğu da biliniyor.


Hindistan’da üretilen telefonların tamamının, farklı bir IMEI numarasına sahip olması gerektiği yasalarda açık bir biçimde söyleniyor. IMEI kopyalama gibi suçların cezai işleme tabii tutulacağı da açık bir biçimde yasada yer alıyor, hatta bu suçun 3 seneye kadar hapis cezası nedeni olduğu da ifade ediliyor.

Vivo, cep telefonlarında aynı IMEI numaralarını kullanıyor

Tüm incelemeler, Meerut Polis Teşkilatı’ndan bir komiser yardımcısının, telefonunu servise yollamasıyla başladı. Telefonu yetkili servis tarafından değiştirilen memur, telefonun IMEI’sinin eskisi ile aynı olmadığını anlayınca konu hakkında incelemelerine başladı. Vivo Hindistan için soruşturma başlatarak 5 ay boyunca incelemelerine devam etti.

Meerut’un siber teşkilatı olayları açığa çıkarmak için IMEI numarasını, veri toplamak ismine telefonun hat sağlayıcısına yolladı. Olaylar tam da o zaman tam manasıyla gün yüzüne çıktı. Vivo’nun aynı IMEI adresine kayıtlı 13.500’den fazla telefonunun, ülkenin farklı kentlerinde aktif olarak kullanıldığı saptandı.

Konu ile ilgili yetkili Harmanjit Singh, Vivo’ya CrPC’nin (Criminal Procedure Code) 91. bölümüne dayanarak bir bildiri yolladı. Vivo konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı ancak yakın bir zamanda, Hindistan vatandaşlarının aklındaki soru işaretlerine cevap vereceğini tahmin ediyoruz.


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, IMEI numarasını telefon hattı sağlayıcı verilerini kullanarak, kaybolan yahut çalınan telefonların yerini tespit etmek için kullanılır. Eğer telefonunuzun IMEI numarasıyla çakışan başka bir telefon daha bulunursa IMEI numarası amacının dışına çıkarak telefonların takibini olanaksız hale getirir. Büyük bir cezası da bulunan bu suçtan uzak durmanızı hatta şu an, numara takımınızı açıp *#06# çevirip IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer telefonunuzdaki ayarlardan kontrol ettiğiniz IMEI numarası ile bir uyuşmazlık gözlemlerseniz hemen bir yetkiliyle temasa geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı