adplus-dvertising

‘Virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı’

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “3 senedir ben bu hastalığa hiç yakalanmadım’ diyen bir grup var. Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti” şeklinde konuştu.
Takip et
‘Virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de pandeminin ilk çıktığı zamanlarda 1 kişinin yalnızca 1 vatandaşa korona bulaştırdığını ve o günlerde virüsün bulaşıcılık katsayısının düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Şevket Özkaya, bugüne özel mühim açıklamalarda bulundu.

“Ters dalga”

Yaz aylarında yaşadıklarını dalganın kendilerini şaşırttığını ifade eden Dr. Şevket Özkaya, “Buna ters dalga da diyebiliriz. Daha önceki dalgalarda olmayan vaka sayılarını ulaştık. Şuan Türkiye’deki salgında günlük en yüksek vaka sayısına ulaştık. Bu vaka sayılarına karşın ölen hastamız yahut yoğun bakımda yatan kritik hasta sayımız oldukça azdır. Vaka sayıları bu kadar yüksek iken yatan sayısının az olması bunun ters bir dalga olduğunu gösteriyor” diyerek konuştu.

‘Virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı’

“1 kişi 20 kişiyi enfekte ediyor”

Vakaların bulaşıcılık oranının 20 kat arttığını ifade eden Özkaya, “Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. 3 senedir saklandık ama nasıl yakalandık şaşkınlığı içerisindeler. Bunun nedeni ile alakalı şunu söyleyebiliriz: Virüsün bulaştırıcılık katsayısı vardır. İlk pandemi açıklandığında bu virüsün bulaştırıcılık katsayısı 1 ile 1 buçuk katsayısındaydı. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti. 1 kişi 20 kişiyi enfekte ediyor demektir. Şimdiye kadar en yüksek katsayı ile karşı karşıyayız demektir. Halkımız panik yapmasına gerek yok. Neredeyse grip gibi geçiyor. Bu biçimde giderse herkes enfekte olacak ve toplum bağışıklığı ve aşı ile yılbaşına kadar oldukça rahatlayacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

“Hatırlatma dozu önerisi”

50 yaş üstü vatandaşların hatırlatma dozlarının olması gerektiğini söyleyen Özkaya, “4. ve 5. dozları olalım mı diyerek insanlar soruyor. 50 yaş ve üstündeyseniz ve aşınızın üstünde 6 ay geçtiyse mutlaka hatırlatıcı dozlarınız olmanızı öneriyoruz. Toplumda aşılama başlamadan önce gelen vakalardan bir örnek vermiştik. Kasım 2020’de Covid pozitif saptadığımız bir hasta ilaç tedavisi almayı reddetmişti. O zaman ciddi akciğer tutulumu ile yatırmıştık. 2 yıl sonra tekrar pozitif olarak geldi aşılarını olduğu için grip gibi atlattı” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.