Victoria’s Secret’ın yeni modeli Huffine kilolarıyla gündemde!

Uzun süre podyumunda hep zayıf modellere yer verdiği için eleştirilen Victoria’s Secret firması için yeni bir sayaf açıldı. Son senelerde zarar eden ve geçen sene pandemi yüzünden geleneksel defilesini bile yapmayan şirketin artık yeni bir yüzü var: Candice Huffine. Onun özelliği ise şirketin öbür modellerinden fiziksel olarak farklı olması. 1.80 cm boyunda ve 92 kilo olan 36 yaşındaki Huffine, “büyük beden” morel olarak anılmaktan şikayetçi değil. Öte Yandan ona göre “Yaşam, kilolara kafayı takmayı gerektirmeyecek kadar kısa”.
Takip et
Victoria’s Secret’ın yeni modeli Huffine kilolarıyla gündemde!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

UZUN SÜRE BEKLEDİ
Son senelerde “bedensel ayrımcılık” eleştirileriyle her zamankinden çok daha çok karşılayan Victoria’s Secret’ın yeni modeli Candice Huffine, esasında ismini moda dünyasında çoktan duyurmuştu. Büyük beden modellerin ve “bedensel olumlama” akımının yükselişe geçtiği 2000’lerin ilk döneminde yıldızı parlayan Huffine, kariyerindeki bu yükseliş için ise uzun süre bekledi.

KURALLAR YIKILDI
Birçok modelin rüyalarını süsleyen şirketin tanıtım yüzleri arasına yeni katılan Candice Huffine, böyle yeni bir sayfanın da ilk satırına yazılan isim oldu. Böylece 20 senelik emeğinin de karşılığını aldı Huffine. 2017 senesinden bu yana model seçiminde ırksal ve bedensel ayrımcılık yapmakla eleştirilen şirketin yöneticilerinden Ed Razek, halkın büyük beden model görmek istemediğini savunsa da sonunda bu konuda kurallar da yıkıldı. Candice Huffine de bu alanda ismini moda tarihine yazdırdı.

YENİ RAKİPLER ÇIKTI
Şirketin tepetaklak gitmeye başlaması ve moda dünyasına geçen şarkıcı Rihanna’nın kurduğu Savage x Fenty’nin de iç çamaşırı alanına kendisine ciddi bir rakip olması sebebiyle Victoria’s Secret da bu konuda değişiklikler yapmaya karar verdi. Yenilenen oluşturucu ekibin de girişimiyle Candice Huffine’in yanı sıra Devyn Garcia ve Jill Kortleve gibi daha birkaç sene önce şirketin çalışmayı aklına bile getirmeyeceği modeller de kadroya katıldı. Görünüşe göre bu yeni strateji de halk tarafından beğenildi. Çünkü şirketin online satışlarında bir artış görülmeye başladı.

Victoria’s Secret’ın yeni modeli Huffine kilolarıyla gündemde!

YAŞAM İDEAL KİLOYA ODAKLANMAK İÇİN ÇOK KISA’
Candice Huffine de şirketin değişen stratejisinin ilk temsilcilerinden biri. Daha önce bu şirketle çalışma şansı olmayacağını söyleyen Huffine “Şuanda her beden ölçüsünde kadınları görmek istemeleri harika” diyerek konuştu. Huffine, bu vaziyeti tüm kadınlar için bir zafer olarak nitelendirdi. İnsanların kendisini “büyük beden” model olarak nitelemesini umursamadığını dile getiren Candice Huffine bu konudaki görüşünü de şu sözleriyle dile getiriyor: “Yaşam, ideal kiloda olmaya odaklanmak için çok kısa!”

Victoria’s Secret’ın yeni modeli Huffine kilolarıyla gündemde!

1.80 CM VE 92 KİLO
Esasında Candice Huffine’in şirkete getirdigi tek yenilik bedensel ayrımcılığın en azından şuanlık ortadan kalkmış olması da değil. Bugüne kadar onun yaşındaki modelleri emekli eden şirket ilk defa bu kadar ileri yaşta bir modelle de anlaşma yaptı. Bu arada 36 yaşındaki Huffine’in 1.80 cm boyunda ve 92 kilo olduğunu da hatırlatalım.

MEŞHUR FİRMANIN ÖYKÜSÜ
Onun sayesinde Adriana Lima, Miranda Kerr, Gisele Bundchen gibi mankenler hem çok zengin hem de çok meşhur oldu. Kısacası çağımızın modern tanrıçaları bugün kazandıkları milyon dolarları, sahip oldukları dudak uçuklatan hayat tarzını Roy Raymond’a yani bu enteresan iş adamına borçlu. İşte satın alabilenler için bir statü simgesi olan iç çamaşırı imparatorluğunun ardındaki “sırlar”… Her şey eşine sürpriz olsun diyerek ona iç çamaşırı almak için gittiği bir mağazada başladı. Stanford Üniversitesi mezunu iş adamı Roy Raymond, onca kadının arasında bir erkek olarak mağazayı dolanıp iç çamaşırı seçmekten utanıyordu.

UTANGAÇLIKTAN DOĞAN MARKA
Satıcılara sorduğu soruların tuhaf karşılanmasından çekiniyor herkesin kendisine baktığını düşünüyordu. Kendisiyle aynı vaziyette olan yani karısına ya da sevgilisine iç çamaşırı alırken utanan binlerce erkeğin daha olabileceğini düşündü ve aklına parlak bir fikir geldi: Kendi iç çamaşırı markasını oluşturmak. Ama öncelikle pek çok kişinin düşündüğünün tersine iç çamaşırını çekici hatta cinsel obje haline getirmek gerektiğini düşündü. Bunun için yapması gereken kadınları düz beyaz iç çamaşırları giymekten vazgeçirip, tıpkı İngiltere Kraliçe Victoria dönemindeki gibi fırfırlı göz alıcı çamaşırlar giymeye yönlendirmekti. Markası da Kraliçe Victoria’nın ismini taşıyacaktı: Victoria’s Secret yani Victoria’nın Sırrı.

SÜKSELİ EROTİZM
Roy Raymond, bu düşünceyi kafasında iyice şekillendirir şekillendirmez hemen Stanford İş Merkezi’nde bir mağaza açtı. Takvimler 1977 senesini gösteriyordu. Raymond mağazayı açarken sermayesi 80 bin dolardı. 40 bin lirasını bankadan geri kalan 40 binini de akrabalarından borç olarak almıştı. Başlangıçta orta halli kadınlara yönelik iddiasız tasarımlar satıyordu. Ama sonra kusursuz görünüşlü mankenler seçerek şirketin ismini “sükseli erotizmle” birleştirdi. Firma faaliyete geçtiği ilk sene 500 bin dolar kar yaptı. Raymond, bu başarıdan cesaret alarak 3 mağaza daha açtı ve katalogdan sipariş yoluyla satışa başladı. 1982 senesine gelindiğinde Victora’s Secret’ın 6 mağazası vardı ve geliri de iyice artmıştı.Şirket senede 6 milyon dolar kazanıyordu. Tam bu esnada Raymond; Victoria’s Secret’ı The Limited ‘ın yaratıcısı olan Leslie Wexner’a sattı hem de 4 milyon dolar karşılığında. Bu onun için sonun başlangıcı oldu. Raymond 1984 senesinde My Child’s Destiny isminde bir çocuk mağazasını kurdu.

ÖLÜMÜ SIR OLARAK KALDI
Ama Victoria’nın büyüsü onun için bozulmuştu artık. Şirket iki sene sonra iflas etti. Roy Raymond’un hızlı ve başarılı başlayan öyküsü gizem dolu bir biçimde son buldu. Raymond 26 Ağustos 1993’te kendini Golden Gate Köprüsü’nden aşağıya bıraktı. Bunu yaptığında yalnızca 47 yaşındaydı. Günümüzün en çekici ve fantastik iç giyim markası olan Victori’s Secret’ın yaratıcısının cesedi köprüden atladıktan tam 1 hafta sonra San Francisco Körfezi’nde bulundu. Ölümüne ilişkin aralarında Raymond’ın farklı tercihlerinin de bulunduğu bir çok iddia ortaya atıldı. Fakat Roy Raymond’ın ölümü bir sır olarak kaldı.

MODEL OLMAK İÇİN SIKI ŞARTLAR
Ama şirket Raymond’dan sonraki sahibi Leslie Wexner’a uğurlu geldi. Zaten zengin olan Wexner defalarca dünyanın en zengin işadamı seçildi. Victoria’s Secret moda dünyasındaki mankenler için de eşine az rastlanır bir basamak. Bir defa bile olsa bu şirketin defilesine çıkmak ya da kataloglarında yer almak öbür kuvvetli şirketlerin dikkatini çekmenin ve senede milyonlarca dolar kazanmanın garantisi. Ama şirketin yüzü olmak hiç de kolay değil. Yalnızca güzellik yetmiyor. Bundan fazlası lüzumlu. Öncelikle şirkete manken olabilmek için en az 1.76 cm boyunda olmak lüzumlu. 18 yaşından küçük 30 yaşından büyük olmamak lüzumlu.GÖREV ALAN MODELLERİN YAŞAMI DEĞİŞTİ

ABD vatandaşı olmak ya da ABD’nin eyaletlerinden birinde oturma iznine sahip olmak aranan şartlardan. İngilizce okuyup konuşabilmeli, sağlığı mükemmel olmalı. Victoria’s Secret mağazaları ya da şirket ortaklarından hiçbiriyle ilişkisi olmamalı. Ve sabıka kaydı asla ve asla temiz olmalı. Suç işlemek değil buna teşebbüs etmek bile dünyanın en güzel kadını bile olsanız size şirketin kapılarını kapatıyor. Victoria’s Secret ismine çalışan mankenleri ince eleyip sık dokuyarak seçiyor ama onları da kelimenin tam manasıyla ihya ediyor.

ZARAR ETMEYE BAŞLAMIŞTI
Geçen sene bir dönem geleneksel defileleriyle izlenme, tasarımlarıyla da satış rekorları kıran Victoria’s Secret şirketinin İngiltere şubesi iflas etti.ABD merkezli şirketin İngiltere’deki şubesinden yapılan açıklamada, ülkedeki 25 mağazadan oluşan yapılanmasının iflas ettiği söylendi.Kayyum atanmadan önce 785 çalışanını ücretsiz izne çıkartılan şirketin 800’den fazla çalışanının işinin riske girdiği ileri sürüldü. Victoria’s Secret’ın İngiltere’deki şirketi şubat ayında senelik bazda 170 milyon sterlin zarar ettiğini bildirmişti. Victoria Secret’in bütün mağazaları İngiltere’de karantina uygulamasının başladığı 23 Mart’tan beri kapalıydı. ABD’deki bazı mağazalarını kapatan Victoria’s Secret, geçen sene izlenme oranlarının düşmesi sebebiyle 1995’ten beri “melekler” olarak bilinen modelleriyle yaptığı defileleri iptal etmişti. Bazı çevreler tarafından modası geçmiş ve cinsiyetçi bulunan defile en son 2018’de yayımlanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.