Vatikan’dan Papa’nın Irak ziyareti öncesi açıklama!

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un 5-8 Mart tarihlerinde Irak’a yapacağı ziyarete ilişkin Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni’den açıklama geldi. Bruni, Franciscus’un Irak’ı ziyaret edecek ilk Papa olacağını belirtti
Takip et
Vatikan’dan Papa’nın Irak ziyareti öncesi açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, düzenlediği basın toplantısıyla tarihi gezi öncesi Vatikan’ı takip eden basın mensuplarına bilgi verdi.

Papa’nın Kasım 2019’da Tayland ve Japonya’ya yaptığı ziyaretten sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 2020’deki dış gezilerini iptal ettiğini hatırlatan Bruni, “Pandemi sebebiyle ortalama 16 aydır dış gezi yapılmıyordu. Bu seyahat, Papa’nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk defa bir Papa, Irak’a gidiyor. Aynı zamanda Papa, ilk defa nüfusunun çoğunluğu Şii’lerden oluşan bir ülkeye gidiyor.” şeklinde konuştu.

Gezinin Irak ve bölgedeki Hristiyanlara dayanışma maksadı taşıdığını, dinler arası buluşma için bir fırsat niteliği taşıdığını ve bölge ülkeler için de mühim olduğunu dile getiren Bruni, “Kardeşlik ve umut. Bu iki kelime, Papa’nın Irak ziyaretini özetlememize yardımcı olabilecek iki kelime.” diyerek konuştu.

Irak’ta Kovid-19 vakalarının arttığı bir dönemde Papa’nın ziyaretini neden ertelemediği sorusuna Vatikan Sözcüsü, gezinin mümkün olan en kısa zamanda yapılmak üzere tasarlandığını söyleyerek, “Papa’nın Irak’a yapacağı bu seyahat, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden farklı bir yolculuk olacak. Ülkenin Kovid-19 tedbirlerinin dikkate alınması gerekiyor.” yanıtını verdi.

Genellikle gittiği yerlerde zırhlı araçları binmeyi tercih etmeyen Papa’nın Irak ziyaretinde nasıl bir tutum izleyeceği sorusunu ise Bruni, “Öbür ziyaretlerden farklı güvenlik ihtiyaçlarının olduğu bir geziden bahsediyoruz. Zırhlı araç kullanması muhtemeldir.” sözleriyle cevapladı.

PAPA’NIN IRAK PROGRAMI

Papa Franciscus, 5-8 Mart tarihlerinde Irak’a geniş kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirecek.

Vatikan’ın paylaştığı programa göre, Katoliklerin ruhani lideri ilk olarak başkent Bağdat’ta temaslarda bulunacak, sonrasında 6 Mart’ta Necef ve Ur şehirlerini ziyaret edecek. Papa’nın Necef’te Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile de görüşecek.

Sözcü Bruni, Ur ziyaretindeki dinler arası buluşma esnasında Papa’nın, Yezidilerle görüşeceği bilgisini de verdi.

Papa Franciscus, 7 Mart’ta Erbil’e giderek burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek öte yandan Musul ve Karakuş’u da ziyaret edecek ve 8 Mart’ta Vatikan’a dönecek.

Vatikan’dan Papa’nın Irak ziyareti öncesi açıklama!

IRAKLI HRİSTİYANLAR BARIŞ VE HOŞGÖRÜ MESAJI BEKLİYOR

Iraklı Hristiyanlar, Papa’nın mart ayında yapacağı ziyaretin, farklı din ve mezhepler arasında sevgi, barış ve sağduyuya aracı olması temennisinde bulunurken, mülteci kamplarındaki Hristiyanlar ise ziyaret kapsamına alınmamaktan şikayetçi.

Bağdat’ta Keldani Yusuf Katedrali Papazı Nadhir Dekku, “Papa Franciscus’tan önce Papa Aziz 2. Yuhanna Pavlus’un Irak’ı ziyaret etme planları vardı fakat gerçekleşemedi.” derken, Papa Franciscus’un bu ziyareti barış ve dinlerarası diyaloğu hedefliyor. Diyaloğa zemin olacak bu ziyaretin bileşenler arasında sağduyu, sevgi ve kardeşliğe vesile olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Musul’dan DEAŞ saldırıları sebebiyle göç ederek Bağdat’ta sığınmacı kampında yaşayan Hristiyanlardan Rimon Yusuf ise Papa’nın ziyaretinin “tarihi” nitelik taşıdığını dile getirse de “Papa madem barış elçisi olarak geliyor neden burada kampta yaşayan Hristiyanları ziyaret edip vaziyetlerini incelemiyor? Hristiyanların ülkede istikrarlı biçimde yaşayıp yaşamadığını görmek istiyorsa bu kampa gelsin.” diyerek konuştu.

Mülteci kampında yaşayan Neval Süleyman da “Papa’nın ziyareti bizim için çok şey ifade ediyor. Papa’nın, sığınmacı Hristiyanların vaziyetini görmesi gerekir çünkü perişan vaziyetteyiz ve can güvenliğimiz yok. Göçebe gibiyiz istikrarlı yaşayabileceğimiz bir yer yok. Evimize de geri dönemiyoruz. DEAŞ saldırılarından beri 6 seneden fazladır buradayım. Hristiyanların tamamı Irak’tan göçtü, oldukça az sayıda Hristiyan kaldı. Pandemi olmasa kalanlar da ülkeyi terk edecek çünkü Irak’ta güvenli ortam yok.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.