Vatikan görevlileri yolsuzluk suçuyla yargı önünde!

Katolik piskoposlarından Kardinal Reinhard Marx, Katolik Kilisesindeki taciz skandalı sebebiyle Papa Francis’e bir mektup yazarak istifasını sunmuş, Marx’ın bu isteği, Katolik dünyasında sansasyon oluşturmuştu. Vatikan Mahkemesi Başkanı, 10 din görevlisinin yolsuzluktan yargılanmasına karar verdi
Takip et
Vatikan görevlileri yolsuzluk suçuyla yargı önünde!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vatikan Mahkemesi Başkanı, dün yayınlanan bir kararnameyle 10 din görevlisinin yolsuzluktan yargılanmasına karar verdi. Aralarında üst düzey din görevlisi bir kardinalin de bulunduğu 10 kişi, zimmete para geçirme, kara para aklama, dolandırıcılık, gasp ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla 27 Temmuz’da hakim karşısına çıkacak.

Vatikan Mahkemesi, Temmuz 2019 tarihinde başlatılan soruşturma neticesinde Kardinal Giovanni Angelo Becciu dahil 10 kişinin, İngiltere’nin başkenti Londra’da kilise fonlarıyla mülk alımıyla alakalı finansal yolsuzluktan suçlandığını açıkladı. Mahkeme dün yayınlanan kararnameyle, 10 kişinin 27 Temmuz’da zimmete para geçirme, kara para aklama, dolandırıcılık, gasp ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanmasına başlanacağını duyurdu.

Vatikan görevlileri yolsuzluk suçuyla yargı önünde!

İLK DEFA ÜST DÜZEY BİR DİN GÖREVLİSİ YOLSUZLUKTAN YARGILANACAK

İlk kez üst düzey bir din görevlisinin de yolsuzluktan yargılanacağı mahkeme tarafından yapılan açıklamada, “Kanuna göre zimmete para geçirme ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılanacak olan Kardinal Giovanni Angelo Becciu ile ilgili da işbirliği ve boyun eğme hakkında unsurlar gün yüzüne çıktı” ifadelerine yer verildi. Kardinal Becciu, soruşturmanın başlamasıyla geçen Eylül ayında kilise bağışlarını yöneten üst düzey görevinden istifa etmişti.

GENİŞ BİR İLİŞKİLER AĞI

Resmi açıklamada “Öbür bazı yabancı ülkelerdeki (Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Jersey, Lüksemburg, Slovenya, İsviçre) istinabe komisyonları ile de yürütülen soruşturmalar, finansal piyasalardaki operatörler ile mühim kazançlar sağlayan geniş bir ilişkiler ağını gün ışığına çıkardı” dendi.

Papa Francis’in kişisel bağış kaynakları dahil Vatikan maliyesinin mühim kayıplara uğratıldığı vurgulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.