Vatandaşlık sahibi robot Sophia’dan NFT eser!

Dünyanın ilk vatandaşlık alan insansı robotu Sophia da NFT çılgınlığına katıldı. Robot Sophia, İtalyan dijital sanatçı Andrea Bonaceto ile beraber hazırladığı NFT eserini açık artırma ile satışa çıkartmaya hazırlanıyor. Eserinde insanlardan ilham aldığını belirten Sophia’nın makinelerin de oluşturucu olabileceğinden yana bir düşüncesi var.
Takip et
Vatandaşlık sahibi robot Sophia’dan NFT eser!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NFT çılgınlığı son sürat devam ediyor. Daha önce Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ve Elon Musk NFT konusuna el attığını görmüştük. Hatta bu çılgınlık ülkemize de sıçramıştı. Türk sanatçı Tarık Tolunay ile meşhur oyuncu Bensu Soral’ın NFT eseri ardı ardına satışa sunulmuştu. Şuanda ise NFT eserini satışa sunmaya hazırlanan birisi daha var. Bu kişi, dünyanın ilk vatandaşlık alan insansı robotu Sophia’dan başkası değil.

Reuters’ın haberine göre, Hanson Robotics’in 2016’da ürettiği robot Sophia, NFT yani ‘değiştirilemez token’ formundaki ilk sanat eserini açık artırma ile satışa çıkartmaya hazırlanıyor. İtalyan dijital sanatçı Andrea Bonaceto iş birliği ile ortaya çıkan ‘Sophia Instantiation’ (Sophia Örneklemesi) isimli eser, 12 saniyelik bir MP4 dosyası. Öte Yandan Sophia’nın kendi portresinin bir çıktısının üstünde yarattığı fiziksel bir eser de var. Satış sonrası Sophia eseri alan kişinin yüzünü inceleyip, eserine son bir dokunuşta bulunacak.

Vatandaşlık sahibi robot Sophia’dan NFT eser!

”MAKİNELERİN DE OLUŞTURUCU OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Algoritmalarının daha önce görülmemiş eşsiz desenler ortaya çıkardığını belirten Sophia, ‘O yüzden makinelerin de oluşturucu olabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Sophia öte yandan, eserinde insanlardan ilham aldığını vurgulayarak, gelecekte insanlarla bu konuda ortaklık kurmaya açık olduğunu söyledi. Sophia başka iş birliklerine de oldukça sıcak bakıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.