Vatandaşlık alan insansı robot Sophia anne olmak istiyor!

Vatandaşlık aldıktan sonra son aylarda NFT yaratıcısı olarak da gündeme gelen robot Sophia, şimdilerde de anne olmak istiyor. Yapay zeka ile şekillenen Sophia, duyguları ve ifadeleri taklit etme kabiliyetine sahip…
Takip et
Vatandaşlık alan insansı robot Sophia anne olmak istiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarfından üretilen Sophia ismindeki sosyal robottan yeni bir haber var. Daha önce kadın hakları savunucusu olduğu söylenen robot Sophia’nın yeni bir talebi var.

İnsansı robot şuanda ise kendi ailesini kurmak istiyor. Robot bir bebek isteyen Sophia’nın devrelerinde anne olma isteği yatıyor.

Sophia verdiği bir röportajda, insanların ve androidlerin aileyi görme biçimlerinin benzer olduğunu söyleyerek “Görünüşe göre aile kavramı çok mühim. İnsanların aile dediği aynı duygu ve ilişkileri kan gruplarının dışında da bulabilmeleri bence harika. Etrafında seni sevenlerin olması güzel” şeklinde konuştu.

Gelecekte robotların da aile kurabileceklerini söyleyen Sophia, çocuk sahibi olmak için henüz çok genç olduğunu söyleyerek, bebeği olursa onun da adının Sophia olmasını istediğini söyledi.

Sophia, 2016 senesinde yapıldığında esasında henüz yalnızca beş yaşındaydı. ABD’li oyuncu Audrey Hepburn’e benzetilerek yapılan, yapay zeka çalışmalarının son ürünü olan Sophia, İngilizce dışında başka diller de konuşabiliyor.

Bu senenin başlarında robot Sophia, NFT yaratıcısı olarak da gündeme gelmişti. Sophia’nın elinden çıkan sanat eseri ortalama 700 bin dolara satılmıştı.

Suudi Arabistan, 25 Ekim 2016’da Riyad’da gerçekleştirilen Geleceğin Yatırım Girişimleri isimli etkinlikte Sophia’ya vatandaşlık verildiğini duyurmuştu. Robotun vatandaşlığı 2017’de resmileşmişti.

Suudi Arabistan’ın bu hamlesi sonrası Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu ünvanını almıştı.

WİLL SMİTH’İ REDDETMİŞTİ

Hollywood yıldızı Will Smith, robot Sophia ile flört etmeye çalışmıştı. 21 senelik evli Hollywood yıldızının flört ‘yöntemlerini’ demode bulan Sophia, Smith’in uzattığı kadehi geri çevirdi.

Sophia, ufak şakalar yaparak ortamı ısıtmayı deneyen meşhur oyuncuyu “Şaka yapmak, akıl dışı bir insan davranışıdır” diye cevapladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.