adplus-dvertising

Vatandaşlar kıyı erozyonunun sebebinin yarım kalan dalgakıranlar olduğunu düşünüyor

Samsun’da bir mahalle 3 senedir kıyı erozyonuyla tehdit altında. 150 metrelik kumsal bölgesini yutan deniz, mahallede bulunan hanelere yaklaştı.
Takip et
Vatandaşlar kıyı erozyonunun sebebinin yarım kalan dalgakıranlar olduğunu düşünüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Samsun’un Terme ilçesinde meydana gelen kıyı erozyonunda sahil bölgesindeki 150 metrelik kumsal alan ile çok sayıda ağaç deniz sularında yok oldu. Deniz suyu, yerleşim yerine yaklaşarak evleri ve mahalle yolunu tehdit ediyor. Sancaklı Mahallesi’nde her geçen gün metrelerce ilerleyen deniz suyu, mahalle sakinlerini tedirgin ediyor. Vatandaşlar, yıkılan ağaçları iplerle birbirine bağlayarak dalgaların önüne set kurup suyun şiddetini azaltıyor.

Vatandaşlar kıyı erozyonunun sebebinin yarım kalan dalgakıranlar olduğunu düşünüyor

“150-200 metre kadar kumsal bölgesi denize gömüldü”

Afetin her geçen gün şiddetlendiğini ve mahalledeki hanelere yaklaştığını söyleyen Sancaklı Mahallesi Muhtarı Haydar Ayın, “Deniz kenarındaki yerleşim alanlarını deniz tehdit etmeye başladı. Kıyı erozyonu olarak adlandırılan afet, her geçen gün şiddetleniyor. Toprak kaymasını engellemek için kumsala çam ağaçları dikmiştik. Afetle beraber, dikilen çam ağaçları da denize karışarak yok oldu. Son 3 seneye baktığımızda toplamda 150-200 metre kadar kumsal bölgesi denize gömüldü” dedi.

Vatandaşlar kıyı erozyonunun sebebinin yarım kalan dalgakıranlar olduğunu düşünüyor

Nedeni yarım kalan dalgakıranlar

10 sene önce denize kurulan dalgakıranların günümüzde bir mahalleyi yok etme aşamasına getirdiğini kaydeden mahalle sakini Yüksel Ata, “Ortalama 3 yıldan beri denizde bulunan dalgakıranları tamamlamadılar. Yetkili mercilere gerek sözlü gerek yazılı olarak başvuru ettik. Henüz bir gelişme yaşanmadı. Kumsalda bulunan ortalama 500 tane çam ağacı denize gömüldü. Burada içme suyu için kuyularımız vardı onlar yok oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığımız son başvuru neticesi sağ olsun Başkan Mustafa Demir şuan burayla ilgileniyor. Samsun’dan ekipler geldi, araştırmaları gerçekleştirdi. Umarım lüzumlu çalışmalar yapılır, daha çok kayıp yaşanmaz” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar kıyı erozyonunun sebebinin yarım kalan dalgakıranlar olduğunu düşünüyor

Kuma gömülü su kuyusu 150 metre sürüklendi

Kıyı erozyonu meydana gelmeden önce kumsal bölgedeki alanda birden fazla su kuyularının olduğunu ifade eden Tahsin Ata, “Şuan kıyıya yakın olarak görülen su kuyusu bundan birkaç sene önce 150 metre ileride, kuma gömülü haldeydi. Kıyı erozyonunun başlamasıyla betondan yapılmış kuyu büzü bulunduğu yerden koparak suyun gücüyle buraya kadar sürüklendi. Sancaklı’da meydana gelen bu acı afeti her gün şaşkınlıkla izliyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan mühendislik hatalarının doğanın kuvvetine yenik düştüğünü belirten Tahsin Ata 75 senelik yaşamında ilk kez bu şekilde bir afetle karşılaştığını ve önlemlerin alınmadığı takdirde afetin mahalleyi yok edeceğini vurguladı.
Mahalle sakinleri büyüyen tehlikeye karşılık harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür ederek, “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgilendiği bildirildi, yetkili kişiler de buraya gelip çalışmalara başlanacağını ifade etti. Umarız ki en kısa zamanda bu afet son bulur” ifadelerini kullandılar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.