Vatandaşın Yine Cebi Yanacak! Çaya Zam Geldi

Seçimin bitmesiyle birlikte çaya zam yapıldı. ÇAYKUR’un belirlediği tarifeye göre yüzde 15 fiyatı arkan 1 kiloluk çay 25 yerine 30 liradan satılacak.

Kış aylarını özellikle sebze ve meyveye gelen astronomik zamlarla geçiren vatandaşa İstanbul seçimlerinin hemen ardından bir kötü haber daha geldi. ÇAYKUR, çaya zam yapıldığını duyurdu. Buna göre 25 liradan tüketiciye sunulan 1 kilogramlık çay artık 30 liradan satılacak. Bu da yüzde 15 zam anlamına geliyor. ÇAYKUR, zamma gerekçe olarak ise çalışan ve işveren maliyetlerinin artmasını gösterdi. Bilindiği gibi üreticiler uzun zamandır ÇAYKUR’dan zam bekliyor, maliyetlerinin artışını gerekçe göstererek bu zammın bir an önce yapılmasını talep ediyordu.

TANZİM ÇADIRLARI KALDIRILIYOR

Çaya yapılan zam ile birlikte cebi bir kez daha yanan vatandaş kış aylarında sebze ve meyve almakta zorlanmış, soğanın kilosu 10, biberin kilosu 20 lira sınırına dayanmıştı. Buna önlem olarak birçok bölgede tanzim satış çadırları kuran hükümetin bu hamlesi de vatandaşa ilaç olmamıştı. Çünkü bu noktalarda belirli kiloya kadar satış yapılabiliyor ve uzun kuyruklar vatandaşı canından bezdiriyordu. 31 Mart seçimlerinin ardından birçok bölgeden kaldırılan tanzim çadırlarının kalanları da 23 Haziran seçimleri sonrası da tek tek kaldırılmaya başlandı. Son olarak dün, İstanbul Sultanbeyli’de bulunan tanzim satış noktasının kaldırılması vatandaşların büyük tepkisini çekmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı