Vatandaş yumurta fiyatından üretici artan maliyetten şikayetçi!

Yumurta fiyatları son zamanlarda tırmanışa geçti. Orta boy yumurtanın fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı. Geçen haftaya kadar 73 kuruş olan yumurtanın tane fiyatı geçen senenin aynı döneminde 43 kuruştu. Üreticiler, “Maliyetlerimiz çok yükseldi. Yem fiyatları bir hayli arttı buna karşın maliyet artışlarını tam olarak yansıtmadık. Normal koşullar altında üreticide 1 tane yumurtanın 1 TL olması gerekiyor” açıklaması yaptı.
Takip et
Vatandaş yumurta fiyatından üretici artan maliyetten şikayetçi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SON dönemlerde birçok ana gıda ürününde fiyat artışları meydana geliyor. Meyve-sebzeden, et ve süt ürünlerine kadar her üründe yükselen fiyatlar tüketicinin birinci gündem maddesi konumunda. Son günlerde fiyat artışı dikkat çeken bir öbür ürün ise yumurta… Yumurtanın tane fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı. Geçen senenin aynı döneminde 1 tane yumurtanın fiyatı 43 kuruş seviyelerindeydi. Geçen hafta itibariyle 1 yumurta üreticide 73 kuruşa satılıyordu. Sofrasından yumurtayı eksik etmeyen vatandaş da, her gün yumurta ile yemek yapan restoranlar da kara kara düşünüyor. Biz de meydana gelen bu fiyat artışının sebeplerini Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon’a sorduk. Fiyat artışlarına gerekçe olarak Afyon’un verdiği ilk yanıt ‘maliyet artışları’ oldu.

Vatandaş yumurta fiyatından üretici artan maliyetten şikayetçi!

‘MALİYETİN ALTINDA SATIYORUZ’

Uzun senelerdir yumurtacılık sektöründe problemler meydana geldiğini ifade eden Afyon, “Bugün maliyetlerimiz çok yükseldi. Esasına bakarsınız en şeffaf sektörlerden biriyiz. Tüm girdi fiyatlarını masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik gibi birçok alanda maliyetlerimiz arttı. En büyük girdi kalemini yaratan yem fiyatlarında da büyük yükseliş meydana geldi. Bütün bunlar bir araya gelince yumurta fiyatında artış kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu münakaşa konusu oldu fakat yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Çünkü bir yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının 1 TL olması gerekiyor. Esasında maliyetlerdeki artışa bakınca ‘yumurta fiyatlarına zam geldi’ demek komik oluyor” ifadelerini kullandı.

YUMURTA TAVUKLARI KESİLDİ

Geçmiş dönemde arz-talepteki dengesizlik yüzünden fiyatların düşük kaldığını söyleyen Afyon, “Özellikle pandeminin yoğun meydana geldiği geçen sene tüketim azalmıştı. Çünkü oteller, restoranlar gibi toplu tüketim yerleri kapalıydı. Yumurta depolanabilir bir ürün olmadığı için satılması gerekiyor. İşte bu vaziyet sebebiyle imalat devam ederken, tüketim azalınca fiyatlar da aşağı düşmüştü. Bu dönemde ise restoranlar, kafeler, okullar, oteller hep açık… Bu yüzden satışlar da artıyor. Öte Yandan geçen senelerde imalat fazla olduğu için zarar eden yumurta üreticileri, yumurta tavuklarını kesti. Bu da imalatın bir miktar şehit olmasına neden oldu. Imalat esasında daha normal seviyelere geldi. Bütün bu sürece bakıldığında vatandaşın ‘yumurta fiyatlarına zam geldi’ demesi gayet doğaldır fakat üreticinin başka yapacak bir şeyi kalmadı. Yumurta fiyatları artsa da hala üreticiyi memnun edecek boyutta değil” diyerek konuştu.

‘VATANDAŞ BİZE TEPKİ GÖSTERİYOR’

BÜYÜKÇEKMECE ve Küçükçemece’de kurulan pazar yerlerinde yumurta satan Cahit Balcı, son 1 aydır her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL zam geldiğini belirtti. Balcı, “Üreticide fiyat yükseldikçe biz de fiyatlarımızı arttırıyoruz. Bizim 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL. Meydana Gelen Vatandaş devamlı tepki gösteriyor, bizi suçluyor. Bizim kârımızı ise 30’lu yumurtada 2-3 TL’yi geçmiyor. Yumurtada bu dönemlerde fiyat artışı olması normal. Çünkü okullar açılıyor, havalar soğuyor ve tüketim artıyor. Öte Yandan üreticiler yumurtacı tavuklarını yeniliyorlar” şeklinde konuştu.

Vatandaş yumurta fiyatından üretici artan maliyetten şikayetçi!

BAKANLIK FAHİŞ ARTIŞLARI TAKİPTE

TİCARET Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip de geçtiğimiz hafta marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimini yapmıştı. Ekipler, marketlerde, sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceledi. Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, etiket ve künye bilgileriile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyat karşılaştırması yaptı.

Vatandaş yumurta fiyatından üretici artan maliyetten şikayetçi!

Denetim neticelerine yönelik uygulanacak cezaya ilişkin de bilgi veren Benli, fahiş fiyat tespitinde ürün başına 10 bin 911 lira ile 109 bin 911 lira, etiket mevzuatına aykırı işlem tesisinde de 452 lira cezai işlem uygulandığını bildirdi. Etiket uygunsuzluklarında bakanlığın “Alo 175” hattı aranarak bilgi verilebiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.