Vatandaş Yine Kredi Kartlarına Bel Bağladı!

Hemen hemen herkesin cebinde olan kredi kartlarına rağbet her geçen gün artıyor. Yılın ilk 6 ayındaki kullanım miktarı geçen seneye göre yüzde 20 artış gösterdi.

Türk insanının kredi kartı kullanma alışkanlığı her geçen gün artış gösteriyor. Geçen seneye göre ciddi artış gösteren kartla ödeme rakamı 450 milyar lirayı aştı. 2019 yılının ilk 6 ayının verilerine göre bu rakam ortaya çıkarken geçen yıla göre artış yüzde 20 civarında oldu.


Asıl ilginç veri ise aktif kullanılan kredi kartı sayısı. Ortak merkezin verilerine göre Türkiye’de aktif kullanılan kredi kartı sayısı tam 156 milyon. Kredi kartları kadar banka kartlarıyla yapılan ödemelerde de ciddi artış gözlemlendi. Bu yöntem ile yapılan alışverişlerde yüzde 18 miktarında bir artış gözlemlendi.

HARCAYAN ÇOK, BORÇ ÖDEYEN YOK

Ancak asıl ilginç veri, yapılan harcamalara karşın ödenen kredi kartı borçları ile ilgili. Yılın ilk 6 ayında 450 milyar liralık harcama yapılırken bu kartlara ödenen borç miktarı 380 milyar lirada kaldı. Kredi kartı borçlarını ödeyemeyerek icralık olanların sayısı da, adliyelerdeki icra dairelerindeki pembe dosyalarının sayısı da her geçen gün artıyor. Kredi kartı borçlarını hiç ödeyemeyen vatandaşlar olduğu kadar kartın yalnızca asgari tutarını ödeyerek borçlarını sürekli erteleyenlerin sayısı da artıyor. Bankalar ise önüne gelene kredi kartı vermeye devam ediyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı