adplus-dvertising

Vareniklin nedir? Sigarayı bırakma ilacı Vareniklin işe yarıyor mu?

Cumhurbaşkanı kararı ile sigarayı bırakma tedavisi alan hastalara, sayıları 500 bini geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ilaçlardan ücretsiz yararlanma imkanı getirildi. Peki, Vareniklin nedir?
Takip et
Vareniklin nedir? Sigarayı bırakma ilacı Vareniklin işe yarıyor mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vareniklin, nikotin bağımlılığı tedavisinde kullanılan vareniklin içerikli ilaçlar, sigarayı bırakmak isteyenlere reçeteli yazılır. Son yapılan açıklamaların ardından pek çok vatandaş Vareniklin nedir sorusunu araştırmaya başladı. Sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak Nikotin Replasman Preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimleri vasıtasıyla ücretsiz faydalanılabilecek. Peki, Vareniklin nedir? İşte, Vareniklin nedir sorusunun detaylı yanıtı…

VARENİKLİN NEDİR?

Vareniklin, Pfizer firması tarafından üretilen nikotin bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Vareniklin bir nikotinik reseptör parsiyel agonistidir yani nikotin reseptörlerini nikotinin kendisinin yaptığından daha zayıf bir şekilde uyarır. Bu bağlamda, nikotin yamaları ve nikotin sakızı gibi nikotin replasman tedavilerinden, nikotin antagonistlerinden ve Bupropion’dan farklıdır. Vareniklin, sigarayı bırakma taahhüdünde bulunan ve diğer nikotin replasman tedavilerini başarısız bir şekilde denemiş olan hastalara reçete edilir. Vareniklin nikotin içermez, beyindeki nikotine tepki gösteren ve fiziksel istek yaratan reseptörlere müdahale ederek çalışır. Buradaki kavram, ilacı alan hastalara, sigara içmenin zevklerinde bir azalma yaşayarak yardım etmeleridir.

Vareniklin, sadece reçete olarak bulunabilen bir sigara bırakma yardımcısıdır. Phizer tarafından Chantix (ABD) ve Champix (Avrupa) markaları altında üretilen ilacın genel adıdır. Diğer pek çok sigara bırakma yardımından farklı olarak, varenicline oral, nikotin olmayan bir ilaçtır.

Vareniklin, sigarayı bırakma taahhüdünde bulunan ve diğer nikotin replasman tedavilerini başarısız bir şekilde denemiş olan hastalara reçete edilir. Vareniklin nikotin içermez, beyindeki nikotine tepki gösteren ve fiziksel istek yaratan reseptörlere müdahale ederek çalışır. Buradaki kavram, ilacı alan hastalara, sigara içmenin zevklerinde bir azalma yaşayarak yardım etmeleridir.

Bugüne kadar bu ilaç üzerinde yapılan araştırmalar, nikotin replasman tedavilerini kullananlarda sigarayı bırakan hastaların başarısında, hafif fakat önemli olmayan bir artış olduğunu göstermiştir. Siz, doktorunuz ve bir destek programı ile geliştirilen sigarayı bırakma planı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Vareniklin birçok doktor tarafından hastalara sigarayı bırakma mücadelelerinde yardımcı olmak için bir yol olarak önerilse de, bazı doktorlar bunu önermez ve doktorunuzla tam bir danışma olmadan reçete edilmemelidir. Psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip olan bireylerde, ilacın psikolojik yan etkileri ile ilgili bazı endişeler vardır.

Varenicline, diğer birçok sigara bırakma yardımına kıyasla oldukça yenidir. Potansiyel başarısı büyük ölçüde nikotinin yokluğuna ve bunun beyindeki reseptörler üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Ancak, sigara içmek hem fiziksel hem de psikolojik bir bağımlılık olduğundan, hastaların sigarayı başarılı bir şekilde bırakması için birçok faktör ortaya çıkmaktadır. Aşermeyi ve nikotin bağımlılığını azaltan ilaçlar, sigara içenlerin araç kullanma, telefonda konuşma veya yemek yeme gibi belirli etkinliklerle ilgili olarak geliştirdiği el ağzı alışkanlığını ortadan kaldırmaz.

Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla reçeteli ilaçlar da dahil olmak üzere mevcut olan farklı yardımlar ve sizin için en iyi nasıl bir planın geliştirileceği hakkında konuşun. Birçok durumda, bırakma taahhüdü olanlara bu ilacı alarak yardımcı olmuştur. Tam sağlık geçmişinizi doktorunuzla görüşmelisiniz ve doktorunuz, bu ve diğer ilaçları almanın yan etkileri ve riskleri konusunda size tavsiyede bulunmalıdır.

VARENİKLİN NE İŞE YARAR?

İlacın bilimsel araştırmalarda etkinliği oldukça yüksek bildirilmekle birlikte gerçek yaşamda kullanılırken etkinliği, hasta grupları arasındaki farklılıklar, verilen motivasyonel desteğin ve davranış tedavilerinin farklılığına göre ilacı kullanan kişilerin sigara bırakmış kalma başarıları farklı olabilir.

Nikotini taklit eden vareniklin beyinde sigaranın fiziksel etkilerini hafifletir

Yoksunluk belirtilerini azaltmaya,

Sigara ihtiyacını gidermeye,

Sigaranın keyif verici etkilerini engellemeye yardımcı olur.

İlacın bilimsel araştırmalarda etkinliği oldukça yüksek bildirilmekle birlikte gerçek yaşamda kullanılırken etkinliği, hasta grupları arasındaki farklılıklar, verilen motivasyonel desteğin ve davranış tedavilerinin farklılığına göre ilacı kullanan kişilerin sigara bırakmış kalma başarıları farklı olabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.