Van’da Görülen Işıklı Cisim Rus Balistik Füzesi Çıktı

Van’da görülen ve vatandaşlar tarafından UFO sanılan ışıklı cismin, Rus balistik füzesi olduğu anlaşıldı.

Van’da, önceki akşam gökyüzünde görülen ışıklı cisim, kısa zamanlı paniğe neden oldu. Vatandaşlar tarafından cep telefonlarının kameralarıyla görüntülenen belirsiz cisim, 3 dakika sonra gözden kayboldu. Rusya’nın çeşitli bölgeleri ile Türkiye’nın bazı illerinde vatandaşlar tarafından görülen ve birçok kişinin UFO (tanımlanamayan uçan nesne) sandığı ışık huzmesinin ise Astrahan şehrindeki Kapustin Yar uzay üssünden fırlatılan bir Rus balistik füzesi olduğu anlaşıldı.

“GÖKTAŞI, FÜZE, YILDIZ OLABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜK”

Deniz Semo ve Erdal Özbek, önceki akşam evlerine yürürdükleri esnada gökyüzünde aniden beliren bir ışıklı cisim gördü. İkili, cep telefonlarıyla cismi görüntüledi. Ortalama 3 dakika ışık saçan cisim, gözden kayboldu.

Deniz Semo, “Eve gitiiğimizde dışarıda aniden bir cismin gökyüzünde belirdiğini gördük. O anda biraz paniğe kapıldık. Ne olduğunu bilemedik. Arkadaşımla beraber video çektik. Bir müddet sonra ışık dağılarak, kayboldu. Şaşkınlık içinde izledik” şeklinde konuştu. İlk gördüklerinde cismi yıldız zannettiklerini kaydeden Semo, “Göktaşı, füze yahut yıldız olabilir diyerek düşündük. Ama ışığın o kadar geniş olması tuhaf geldi. Umarım ne olduğu ortaya çıkar” diyerek konuştu.

Yerel medyada yer verilen haberlerde, Ural Dağları bölgesi ve İdil Nehri çevresinde Perşembe gecesi görülen ışık huzmesi, yerel sakinler tarafından UFO sanılmıştı. Fakat bu cismin, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından videosu yayınlanan Kapustin Yar bölgesinden deneme maksatlı fırlatılan Topol-M modeli kıtalararası balistik füzesi olduğu anlaşıldı.

Füze denemesi hakkında Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı resmi açıklamada, “Bakanlık, 28 Kasım 2019’da Astrakhan bölgesindeki Kapustin Yar sahasından bir Topol kıtalararası balistik füzesini test etti. Füze, Kazakistan’ın Sary-Shagan sahasında simüle edilmiş bir hedefi vurdu” denmişti. Bakanlığın yayınladığı görüntülerde, gökyüzüne atılan füzenin bulutların arasından kayboluşu gözüküyor.

Topol-M balistik füzeleri, Rus ordusu tarafından 1980’lerin sonunda geliştirilmeye başlanmış stratejik bir kıtalararası balistik füze sistemi olma özelliği taşıyor. Füze, 800 bin ton TNT’nin yıkıcı kuvvetine sahip olmakla beraber, 1945’te Japonya’nın Nagazaki kentine atılan atom bombasının yıkıcı gücünün 40 katı büyüklüğüne sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı