Van’da geliştirilen cihaz ortamdaki koronavirüsü yok ediyor!

Van’da İŞGEM bünyesinde faaliyet gösteren bir şirketin ürettiği koronavirüsü 99,9 yok eden ortam dezenfekte cihazı 4 ülkeye ihraç edildi.
Takip et
Van’da geliştirilen cihaz ortamdaki koronavirüsü yok ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Van İş Geliştirme Merkezinde İran asıllı Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, nano ve plazma teknolojisinden faydalanarak havadaki virüs, bakteri ve kötü kokuları yok etmek üzere bir cihaz geliştirdi. Koronavirüsün bütün dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldığı ilk günlerde hava dezenfekte cihazını üreten Dr. Fojlaley, daha sonra cihazın test aşamalarını gerçekleştirdi. Cihaz, en son İngiltere ve sonrasında da Dubai gibi ülkelerdeki akredite olan laboratuvarda direkt koronavirüs üstünden test edilmişti. Plazma teknolojisiyle çalışan cihazın testini gerçekleştiren laboratuvarlar; cihazın koronavirüsün yanı sıra, havadaki bakterileri de yüzde 99,9 oranında yok ettiğini rapor etti.

Van’da geliştirilen cihaz ortamdaki koronavirüsü yok ediyor!

İHRACATTA HEDEF AMERİKA

ISO 9001, ISO 13485 ve CE belgeleri bulunan cihazın seri imalatına de başlayan Dr. Fojlaley, cihazı şu ana kadar İngiltere, Hollanda, İsveç ve İran’a ihraç etti. Fojlaley, cihazı Avrupa ülkelerin yanı sıra Amerika’ya da ihraç etmeyi hedefliyor.

Van’da geliştirilen cihaz ortamdaki koronavirüsü yok ediyor!

“TALEPLERİN ÇOĞUNLUĞU AVRUPA’DAN”

muhabirine konuşan Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, cihazın plazma teknolojisiyle çalıştığını anımsattı. Cihazın hava ve yüzeydeki bütün bakteri yok ettiğini ifade eden Dr. Fojlaley, “İlk olarak Türkiye, daha sonra da İngiltere’deki akredite laboratuvarlarında direkt korona ve influenza virüsleri üstünde denetim yapıldı. Cihaza onay geldikten sonra istekler de artmaya başladı. Isteklerin çoğunluğu ise Avrupa’dan geldi. Özellikle İngiltere, Hollanda, İsveç ülkelerinden talep oldu. Bu ülkelere ihracatını da yaptık. İran İslam Cumhuriyeti’ne çok sayıda ihracatımız oldu. İran’ın Sağlık Bakanlığı’ndan da onay alındı. Cihaza Dubai’deki akredite laboratuvarından da bakteri denetimi yapıldı ve oylandı” şeklinde konuştu.

Şu an hedeflerinin cihazı Amerika’ya da ihraç etmek olduğunu dile getiren Fojlaley, bunun için de özel bir tasarı yapacaklarını belirtti. Fojlaley, bu hedeflerini de yakın zamanda gerçekleştireceklerini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.