Van’da dışarıdan gelenler tedbirlere uymayınca vaka saysı arttı!

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada kentteki koronavirüs vaka sayısının 448’e yükseldiği, bunun nedeninin de şehir dışından gelen ve izolasyonda olan vatandaşların alınan tedbirlere uymaması olduğu belirtildi.

​Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şehre il dışından gelen ve izolasyonda bulunan vatandaşların aile içinde sosyal mesafe kurallarına uymaması ile yasakları ihlal etmelerinin vaka sayısının artmasına neden olduğu bildirildi. Pandeminin yayılmasının engellenmesinde maske takmanın, sosyal mesafeye ve izolasyon kurallarına uymanın büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, vatandaşlardan daha duyarlı olunması istendi.

Kentteki koronavirüs vaka sayısının 448’e yükseldiği söylenen açıklamada şu şekilde dendi:

“Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olması ve riski görmeleri, toplum sağlığımız açısından mühimdir. Özellikle bayram alışverişlerinde kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske takılmalıdır. İl Hıfzıssıhha Kurulu’muz da Ramazan Bayramı öncesi meydana gelecek yoğunluğun bulaş riskini arttırma olasılığına karşı mühim kararlar almıştır. Kararlar kapsamında bayram arifesinde yapılacak mezarlık ziyaretleri hakkında yasaklar getirildi. Mezarlıklara maskesiz girilmesi ve toplu halde ziyaretler, mezarlık çevresinde seyyar satıcıların her türlü gıda ve yiyecek satışı, mezarlıklar içerisinde her türlü gıda ve yiyeceğin dağıtılması, kurumsal ve bireysel yardım toplanması, çocukların mezarlara su döküp harçlık-bahşiş alması/verilmesi yasaklanmıştır. İlimizde toplam Covid-19 vaka sayımız 448, tedavisi tamamlanıp taburcu olan hasta sayımız 301, yoğun bakımdaki hasta sayısı 1, toplam vefat sayısı 9’dur.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı