Vakıfbank, Yüzde 58 Hissesini Hazine ve Bakanlığı’na Devrediyor

Vakıfbank, yüzde 58,51 hissesinin Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devrinin bir hafta içinde tamamlanacağını açıkladı.
Vakıfbank, Yüzde 58 Hissesini Hazine ve Bakanlığı’na Devrediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

VakıfBank’tan, dün Resmi Gazete’de yayımlanan ve yüzde 58.5 hissenin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devrine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı hakkında bir açıklama geldi.

Bankanın KAP’a yaptığı açıklamada, devrin 1 haftada tamamlanacağı söylenirken, “borsada işlem gören (D) Grubu yüzde 25,22’lik hisseler hakkında herhangi bir değişiklik olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın hepsi şu şekilde:

YÜZDE 58,51’LİK HİSSE HAKKINDA AÇIKLAMA

– 6219 sayılı Kanun’un alakalı hükümleri doğrultusunda yayımlanan, İlgi b’de kayıtlı 3 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği yüzde 43,00’ü (A) Grubu ve yüzde 15,51’i (B) Grubu olmak üzere toplam yüzde 58,51’lik hisseye ilişkin beher hisse değeri tespit edilmiştir.

– Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yürürlüğe girmesiyle beraber, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği yüzde 58,51’lik Bankamız hissesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı adına Banka pay defterine kaydedilme süreci başlamıştır.

DEVİR İŞLEMİ BİR HAFTA İÇİNDE TAMAMLANACAK

– Söz konusu devir işlemi, 6219 sayılı Kanun’da belirtildiği üzere, Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yürürlüğe girdiği 3 Aralık 2019 tarihinden itibaren bir hafta içerisinde tamamlanacaktır.

– 6219 sayılı Kanun’un alakalı hükümleri uyarınca, 3 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda söylenen hisselere ilişkin devir işlemleri ile ilgili pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü dahil olmak üzere Sermaye Piyasası Yasası hükümleri uygulanmayacak olup, borsada işlem gören (D) Grubu yüzde 25,22’lik hisseler hakkında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

  • cumhurbaşkanlığı
  • hazine ve maliye bakanlığı
  • vakıfbank
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.