Vaka sayısı iki kat arttı! Vali çağrıda bulundu!

Kentte 100 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini, bin 987 ev ile kırsaldaki 20 mahallede karantina tedbirlerinin uygulandığını belirten Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Herkesi kontrollü sosyal hayata uymaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,kentte görülen pozitifvaka sayılarının düşürülmesi için sadece devletin değil, toplumun her kesiminin katılımıyla bu sorunun üstesinden gelineceğine işaret etti.

Erin, Valilik toplantı salonunda gazetecilere,yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ilk gününden itibaren vatandaşları şeffaf bir şekilde bilgilendirdiklerini ve bunu yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Pandemi sürecinde şu ana kadarbeklentilerinin dışında bir durumla karşılaşmadıklarını aktaran Vali Erin, kentteki hastanelerin doluluk oranıyla ilgiliendişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi. Erin, kentteki bütün çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile koordine halinde gerçekleştiğini aktararak, salgın sürecinde resmi makamların açıklamaları dışındaki söylentilere itibar edilmemesini istedi.

Vaka sayısı iki kat arttı! Vali çağrıda bulundu!

Kentte yaşayan herkesin salgın sürecinde sorumluluk üstlenmesi gerektiğinin altını çizen Erin, sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına herkesin mutlaka uyması gerektiğini ifade etti. Vali Erin,Şanlıurfa’da hazirandan itibaren pozitif vaka sayısının arttığını, alınan tedbirlere uyulması için il genelinde sıkı denetimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’de en fazla ceza yazılan kentlerin başında Şanlıurfa’nın geldiğini aktaran Erin, şöyle devam etti:

“HEP BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ”

Abdullah Erin, salgın sürecinde önemli mücadele veren sağlık, emniyet ve jandarma ekiplerini kutlayarak, tüm vatandaşların da bu mücadeleye destek olmasını istedi.

Kentteki pozitif vaka sayısında artış olduğuna dikkati çeken Erin, şu ifadeleri kullandı:

Erin, kentteki toplam vaka sayısının yüzde 5’inin hastanelerde tedavi gördüğünü, yoğun bakımdaki hasta sayısının ise 50 olduğunu söyledi.

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin bulunduğunu üzülerek ifade eden Erin,”Şanlıurfa’da yaşayan 100 insanımız bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetti. Toplum olarak, tanımadığımız bilmediğimiz için bizi çok fazla etkilemeyen ve böyle bir değerlendirme içerisinde olmamız kabul edilemez. Duyarsız davranırsak kim vefat ettiyse etsin ben değilim anlayışı ne Urfalıya ne Müslümana ne de insana yakışır” dedi.

Erin, kentte bin 987 ev ile kırsaldaki 20 mahallede karantina tedbirlerinin uygulandığını, bu kişilerin kolluk güçlerince denetlendiğini kaydetti.

“VAKALARIN YÜZDE 90’I BU TÜR ETKİNLİKLERDEN KAYNAKLANIYOR”

Kentteki vaka sayılarının ana kaynaklarının taziye, nişan ve bağ evlerindeki toplu yemeklerden kaynaklandığını aktaran Erin, şöyle devam etti:

“Vakaların yüzde 90’ı bu tür etkinliklerden kaynaklanıyor. Şehir merkezinde yayılım yoğun olarak alışveriş merkezleri ve çarşılardan. Biz taziye evlerini kapattık, bütün uyarılarımıza rağmen evlerde taziyelerin devam ettiğini görüyoruz, oralara gelen gidenin çok kişiye bulaştırdığına dair örnekleri var. Kontrolsüz önlem alınmadan yapılan düğünlerde bu bulaşımın ana kaynakları. Taziyemizi eskisi gibi yapmayacağız, sıra gecemizi eskisi gibi yapmayacağız. Eskisi gibi elimizi kolumuzu sallayıp dolaşmayacağız.”

Yaklaşan Kurban Bayramı için de uyarılarda bulunan Erin, bayramlaşmaların ziyaret yerine telefonla yapılmasını istedi.

Toplantıya, İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyyüp Sabri Kirişçi de katıldı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı