Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

1 Temmuz’da biz, bizden biraz önce de dünya ülkeleri öyle bir açılmaya gitti ki henüz birinci ayı devirmemişken kısıtlamaların tekrardan geleceği konuşulmaya başlandı. Aşılama hızının vaka sayılarına oranla yavaş kaldığı, maske ve mesafenin neredeyse sıfırlandığı şu günler ‘karanlık’ bir sonbahara gebe gibi! Uzmanlar ‘4. dalga sonbaharı beklemeden ağustosta bile kapımızı çalabilir’ uyarısı yapıyor. Gençler arasında hayli popüler bir söylemde olduğu gibi; ‘Geliyor gelmekte olan…’
Takip et
Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet’ten Fulya Soybaş kaleme aldığı yazısında, uzmanların yaz sonunda itibaren tatilcilerin de dönüşüyle beraber koronavirüs vakalarında artış olabileceğini öngördüklerini yazdı. İşte Soybaş’ın yazısı…

SALGINI DURDURABİLMENİN ÇARESİ AŞI OLMAK Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İsrail, İngiltere ve ABD gibi vatandaşlarının yüzde 50’sinden fazlasını aşılayarak, kayda değer bir başarı yakalayan ülkelerde bile 4. dalga endişesinin en üst noktada olduğunu söyleyerek, “Kontrolsüz açılma ve Delta varyantının da etkisiyle İngiltere’de son 24 saatte 40 binden fazla vaka görüldü. Türkiye’de de vaziyet benzer.

Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

Vaka sayıları geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30’luk bir artış ile 8 binin üstüne çıktı, haftaya 10 bini görürüz. Hele de bayramdan sonraki 2. hafta bu sayılar fırlayacak çünkü sahil kesimlerinden gelen görüntüler akıl alır gibi değil! Maske yok. Mesafe yok. 2 doz aşılamada istenen rakamlara henüz ulaşamadık. Ağustos ortası 20 binli rakamları görürsek şaşırmayın. 4. dalga sonbaharı beklemeyecek” diyor.

Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

Salgına karşı desensibilizasyon yani duyarsızlaşma içinde olduğumuzu kaydeden Prof. Dr. Tükek, şu şekilde devam ediyor: “Bir kısım hâlâ virüsü yok sayıyor. Bir kısım, ‘Ne olacaksa olsun’ kafasında. Bir kısım aşıya karşı komplo teorileri içinde. Bu bakış açılarıyla bu maç buradan zor döner! 4. dalgaya doğru hızla gidiyoruz, karamsarlık içerisindeyim. Onca emek umarım boşa gitmez.

Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

Salgını durdurabilmenin çaresi kurallara uymak ve aşı olmak. Aşı olanlar hasta olsalar da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Aşı olmayanların ise hem kendileri hem de çevresindekiler büyük riskte. İnsanlar aşıyı reddettikçe yeni varyantlar türüyor. Bu yeni varyantlar aşılı, aşısız hepimizi riske sokuyor. Yakın gelecekte aşı mecburiyeti, aşı kartı uygulamaları kaçınılmaz olur ve olmalı. 1 sene daha kaybedecek lüksümüz yok.”

AŞI OLMAYAN HASTALARIM ÇOK PİŞMANIM DİYOR Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal özellikle tatil beldelerinden gelen kalabalık görüntüleri için ‘Korkunç!’ diyor, şu şekilde örnek veriyor: “Vizitem vardı, şuanda oradan çıktım. Gelen her hastama ‘Aşı oldunuz mu?’ diyerek soruyorum. Hastam ciddi semptomlar gösteriyor, şeklinde konuştu ki ‘Olmadım ve inanın çok pişmanım.’ Daha kötüsü ailesine de bulaştırmış. İyi ki onlar aşılı. Ona şükrediyor çünkü hafif atlatıyorlar. Bayram sabahı, ‘Umarım bu hatamı canımla ödemem’ diyen bir hasta düşünün. Bu neyi gösteriyor. Aşılanma çok mühim, hastalığa karşı elimizdeki tek silah. Şu an maskesiz-mesafesiz ve en önemlisi de aşısız ya da tek doz aşı ile tatilde, köyünde ya da kalabalıklarda dolaşan insanlar birkaç hafta içinde ne halde olacaklarını durup, sorgulasınlar. Metrekareye düşen insan sayısı olması gerekenin 5-6 katı. 4. dalga bağıra bağıra ‘Geliyorum!’ diyor. Vaka sayılarına bakın, şimdiden geçen haftayı ikiye katladı.”

EĞİTİM SEKTEYE UĞRAYACAK Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

“Uzunca bir zaman ‘sessiz’ bir sezon meydana geldi. Hepimiz maddi olarak zorlandık. Ama bu şekilde birdenbire ‘şuursuzca’ bir açılmayı da öngörmedik. Birebir şahidim, ne toplu taşımada, ne alışveriş merkezinde ne de restoranda HES kodu soruluyor. İnsanlar masa, sandalye kapma yarışında. Maske, mesafe sıfır. İşletmeciler ‘Açığımızı bir an önce kapayalım’ mantığı ile 4. dalgaya davetiye çıkarıyorlar.

Vaka sayısı artıyor! Kısıtlamalar geri mi gelecek? Ağustos ayına dikkat…

Halbuki her işletmenin sık sık anons etmesi, yerel yönetimlerin denetlemesi gerekir. Bu kalabalıklar tatil sonrası köyüne, kentine dönecek. Olmayan yere de virüsü taşıyacaklar. Tedirgin, üzgün ve endişeliyim. Bu gidişle eğitim de ekonomi de büyük sekteye uğrayacak. Eylül ayında okulların açılması planlanıyor… Nasıl olacak? Oysa alınacak kişisel tedbirlerle bütün bunlara ‘dur’ demek elimizde. Aşılanacağız ve üç K’den kaçınacağız; kapalı, kısıtlı, kalabalık ortamlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.