Vaka sayısı artan 10 şehir için sokağa çıkma yasağı önerisi!

Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, özellikle 10 ildeki vaka artışları dikkat çekiyor. Uzmanlar Ordu, Giresun, Samsun, Tokat, Bolu, Sakarya, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli için 15 gün sokağa çıkma yasağı ve bölgesel karantina önerisinde bulunuyor.
Takip et
Vaka sayısı artan 10 şehir için sokağa çıkma yasağı önerisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs vaka sayısı yükselmeye devam ederken özellikle bazı bölgelerde sıçrama yaptı. En büyük sıçrama Ordu‘da meydana gelirken, onu gene Karadeniz illeri takip etti. Vaka sayısı sıçrama yapan bölgelerde 15 günlük sokağa çıkma yasağı istekleri daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

İŞTE SIÇRAMA YAPAN İLK 10 ŞEHİR

Sağlık Bakanlığı’nın bir hafta arayla yayınladığı vaka tablosuna göre Ordu en büyük sıçramayı yaparak 100 binde 228 ile salgının en yoğun meydana geldiği il haline geldi. Ordu’yu, Giresun, Samsun, Tokat, Bolu, Sakarya, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli takip etti.

Vaka sayısı artan 10 şehir için sokağa çıkma yasağı önerisi!

15 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNERİSİ

Karadeniz Bölgesi’nde görev yapan uzmanlar bölge için en az 2 haftalık tam kapanmanın koşul olduğunu ifade ediyorlar. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın vakalardaki sıçrayışa dikkat çekip, “Bölgedeki bu vaziyetin devamı yahut bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum” şeklinde konuştu.

“BÖLGESEL KARANTİNA DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi öğretim mensubu Dr. Yaşar Kibar Güven de, “Vaka sayısı yüksek ve öbür illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati önlemler alınması gerekir. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir” şeklinde konuştu.

EN DÜŞÜK GÜNEYDOĞU BÖLGESİ İLLERİ

İllerin toplam nüfusları 100 bine bölündükten sonra çıkan sayıyı bu yaklaşık değerlerle çarpılınca haftalık vaka sayılarına ulaşılıyor. Her 100 bin kişiye düşen vaka sayılarında da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller ön plana çıkıyor.

Hakkari – 3,21

Şırnak – 3,91

Muş – 8,51

Batman – 8,71

Iğdır – 10,43

ANKARA VE İSTANBUL’DA SON VAZIYET NE?

– 5,7 milyon kişinin yaşadığı Ankara’da yaklaşık vaka sayısı 100 bin kişide 35,39 olarak belirlendi. Ankara’da vaka sayısı bir önceki haftaya göre fazla bir değişim göstermedi.

– İstanbul’da ise artış görülüyor. İstanbul’da geçen hafta her 100 bin kişiye düşen vaka sayısı 60,19 olurken, bu hafta bu oran 68,23’e yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.