adplus-dvertising

Vaka sayıları artıyor! Kısıtlama yok ama kurallar geri gelecek…

Omicron varyantının etkisini göstermesi ile beraber vaka sayıları son dakika gelen haberlere göre sanki patladı. Vaziyetin giderek kötüleşmesi ile yeni önlemlerin de gündeme alındığı bir yol haritası konuşulmaya başlandı. Günlük vaka sayılarının bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor. İşte yeni önlemlerle alakalı gelen son dakika kulis bilgileri…
Takip et
Vaka sayıları artıyor! Kısıtlama yok ama kurallar geri gelecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre; koronavirüs salgını omicron ile tekrardan yükselişe geçti. Yeni pik dalgası olduğu düşünülen ve bütün dünyada ani bir yükselişin meydana geldiği kovid-19 pandemisinde günlük vaka sayılarının bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor. Türkiye yeni yol haritasını hazırlamaya başladı. Restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının tekrardan uygulanması ile okullarda yarıyıl tatilinin öne çekilmesi ve bir hafta uzatılması gündemde.

VAKA SAYILARI BÜTÜN DÜNYADA ARTTI

Sabah gazetesinin haberine göre; Bütün dünyada olduğu gibi omicron Türkiye’de de baskın varyant haline gelirken günlük vaka sayıları rekor kırmaya başladı. Bu kapsamda rakamların daha da yükselmesi halinde alınacak tedbirler, özellikle de okulların ve üniversitelerin vaziyeti masaya yatırılıp bir yol haritası hazırlanmaya başlandı.

100 BİN VAKA SAYISI BEKLENİYOR

Omicron etkisi ile Türkiye’de vaka sayaları rekor kırdı. Bu sayının bir kaç hafta içinde (Ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor.

Vaka sayıları artıyor! Kısıtlama yok ama kurallar geri gelecek…

YENİ TEDBİRLER GELECEK Mİ? YOL HARİTASINDA NE VAR?

Edinilen son dakika bilgisine göre Sağlık sistemi ile alakalı şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor fakat zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile alakalı bir yol haritası da hazırlanıyor. Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

İŞTE ALINMASI GÜNDEMDE OLAN TEDBİRLER

Üstünde durulan tedbirler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Vaziyete göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi bulunuyor.

ÖĞRENCİLER HASTA OLDUĞU HALDE TEST YAPTIRMIYOR

En mühim kararlar ise okullar ile üniversitelerde meydana gelecek. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üstünde duruluyor.

Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller sebebiyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı söyleniyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği öngörülüyor.

DÜNYADA OMİCRON INCELEMELERI

ABD’de ve İngiltere’de omicron ile alakalı yapılan çalışmalar çarpıcı neticeler ortaya koydu.

İngiltere’de yapılan incelemeye göre yoğun bakımdakilerin yüzde 90’nını aşısızlar (İngiltere’de aşısızlar nüfusun yalnızca yüzde 10’na denk düşüyor) yaratıyor.
ABD’de merkezli incelemede ise delta varyantına yakalanan 563 bin, omicron olan 14 bin kişinin verileri karşılaştırılarak yapıldı.

Buna göre Delta’da acile müracaatlar yüzde 15,22 iken omicronda bu yüzde 4,55’e geriledi. Hastaneye yatış omicronda yüzde 1,75, deltada yüzde 3,93, yoğun bakıma geçiş omicronda binde 26, deltada binde 78, mekanik veniülasyon omicronda binde 26, ventilasyon da binde 78 olarak gerçekleşti.

BAKAN KOCA UYARDI: DAHA SAKİN VE TEDBİRLİ DAVRANALIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkati çekerek, zorunlu olmayan ziyaret ve görüşmeler ile kalabalık ortamlardan kaçınılması uyarısında bulundu.

Koca Twitter paylaşımında “Vakalar artıyor. Yapılması zorunlu olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Hareketliliğimiz azaldıkça Omicron’un da hızı kesilecek” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.