adplus-dvertising

Uzun menzilli hava savunma füze sistemi ‘SİPER’den tarihi başarı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca geliştirilen uzun menzilli hava savunma füze sistemi SİPER projesinde, bir aşama daha başarıyla gerçekleştirildi.
Takip et
Uzun menzilli hava savunma füze sistemi ‘SİPER’den tarihi başarı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “SİPER”in bu başarısını Twitter hesabından yaptığı paylaşımda duyurdu. Demir paylaşımında, “Savunma sanayiimizden Büyük Taarruz ve Malazgirt’in yıldönümünde ecdadın şanına yakışır bir başarı. Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER adım adım yükseliyor. SİPER son test atışında yüksek hızlı hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi. SİPER, bu vuruş başarısıyla bir aşamayı daha tamamladı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

SİPER füzesinin test atışı Sinop Test Merkezi’nde ASELSAN-ROKETSAN işbirliğinde gerçekleştirildi. SİPER füzesi, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacının yerli olanaklarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması maksadıyla geliştirilen SİPER, uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına olanak verecek.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması yaratılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ilk olarak alçak irtifa Korkut sistemlerinin seri imalat ve teslimatlarına başlandı ve halen devam ediyor. Ardından portatif nitelikli araçtan ve omuzdan atılan alçak irtifa Sungur hava savunma sistemleri hizmete alındı. Hisar-A+ ve Hisar-O+ hava savunma sistemlerinin de ilk teslimatları yapılırken, seri üretimleri de bir yandan sürüyor.

SİPER ise bu katmanlı sistemde tüm bu sistemlerin ötesinde uzun menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı ile yürütülen SİPER Projesinde 2023 senesinde teslimat hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.