adplus-dvertising

Uzmanlardan velilere uyarı: Tatil boş zaman geçirip sadece dinlenmek değildir

Türkiye’de ortalama 19 milyon öğrenciye karnelerinin dağıtılması ile 2021-2022 eğitim öğretim senesi son buldu. Globalleşen dünyada eğitim ve öğretim modellerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerin vaziyetinin da değiştiğini söyleyen Oktaylar Bilim Okulları’nın Kurucusu Hasan Can Oktaylar, veli ve öğrencilere seslenerek “Tatil boş zaman geçirip yalnızca dinlenmek değildir. Eğitim ve öğrenim yaşam boyu devam eden bir olgudur” şeklinde konuştu.
Takip et
Uzmanlardan velilere uyarı: Tatil boş zaman geçirip sadece dinlenmek değildir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören ortalama 19 milyon öğrencinin tatile girdiğini söyleyen Oktaylar, verimli bir yaz tatili için velilere de büyük görevler düştüğünü belirtti. Bugün okul yaşamındaki başarısı yüzde 100 olan bir gencin yaşama atıldığında aynı başarıyı göstermeyebildiğini söyleyen Hasan Can Oktaylar, tatil sürecinde çocukların yaşamın acı gerçekleri ile de yüz yüze getirilmesini tavsiye etti.

Uzmanlardan velilere uyarı: Tatil boş zaman geçirip sadece dinlenmek değildir

Türkiye’nin artık sınavlar ülkesi olduğunu ve geride kalan eğitim öğretim senesinde 1 milyon 260 bin öğrencinin lise geçiş sınavı LGS için 3 milyon öğrencinin de Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS/AYT) hazırlandığını kaydeden Oktaylar, “Çocuklarımız yalnızca bu sınavlara değil yaşama da hazırlanması gerekiyor. Okullarımız bireyi geliştirme işlevini bir tarafa bırakarak çocuklarımızı sınavlara hazırlayan birer merkez haline gelmiş vaziyettedir. Okullarımız aynı zamanda çocukların ve ergenlerin zapturaptal merkezler haline gelmiştir. Oysa okulların çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine katkısı son derece mühimdir. Okulların altyapı yetersizliği, spor-kültür ve benzeri aktivitelere yeterince yer verilmemesi öğrencilerin rekabetçi bir anlayışta yarıştırılmaları ve benzeri nedenler, çocuklarımızın sosyal duygusal ve fizyolojik gelişimsel problemleri yaşamakta oldukları gözlemlenmektedir” şeklinde konuştu.

Uzmanlardan velilere uyarı: Tatil boş zaman geçirip sadece dinlenmek değildir

Günümüzde eğitim paradigmalarındaki değişimler doğrultusunda eğitimin içeriğinin de değiştiğini söyleyen Oktaylar, “Artık bilgi edinmek değil bilgiyi üretmek, kullanmak ve düşünme ve becerilerini geliştirmek daha mühimdir. Öğretmen öğreten değil, öğrenci öğrenmelerine rehberlik eden konuma gelmiştir. Artık bilginin kaynağı okullar değil bütün hayat alanlarıdır. Bu kuşatmışlık içerisinde çocuklarımız için mühim olan tatil geldi. Ancak günümüzün eğitim şartları ve gelecek öngörüşünde tatil, her şeyi bırakıp boş zaman geçirme ve dinlenme dönemi olarak görülmemelidir. Tatilde çocuklarımızın okuma yapmaları, araştırma ve projeler üstünde durmaları, yabancı dilini geliştirmeleri, teknoloji okur yazarlık becerilerini, kısa zamanlı işlere girerek hayat becerilerini geliştirme, dinlenme ve sosyalleşmeyi destekleyecek çabalarda bulunmaları iyi olacaktır” diye çocukların bir yandan sınavlara hazırlanırken öbür taraftan da yaşama hazırlanmasını tavsiye etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.