adplus-dvertising

Uzmanlardan hepatit uyarısı: ‘1998’den önce doğanlar mutlaka test yaptırsın’

Dünya Hepatit Günü’nde konuşan Prof. Dr. Onur Yaprak, “En çok korktuğumuz Hepatit C ve B. Hepatit B 1998 senesinden beri Türkiye’de standart aşılama programında. Önerimiz; 1998 senesinden önce doğanların mutlaka test yaptırmaları. Kronik karaciğer hastalıklarının yüzde 60-70 sebebini ülkemizde hepatitler yaratıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Uzmanlardan hepatit uyarısı: ‘1998’den önce doğanlar mutlaka test yaptırsın’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Incelemeleri Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Incelemeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fulya Günşar, İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Mensubu Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, Gastroenteroloji Uzmanları Prof. Dr. Mesut Akarsu, Doç. Dr. Suna Yapalı ve Prof. Dr. Levent Doğanay konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda hepatit enfeksiyonlarının yarattığı tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara karşı tarama konusunda bilinç yaratılmasının gerekliliği ifade edildi. Hepatit hastası olan çok sayıda insanın haberdar bile olmadığına vurgu yapılırken uzmanlar, belirtisiz ilerleyen hastalıklara karşı toplumda farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çekti.

“Hanımlarımız manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor”

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın yaratılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Incelemeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ülkemizde de viral hepatitler gerçekten sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en mühim sebepleri arasında. Bu tür hastalıkların önemini vurgulamak istiyoruz. Bu hastalıklar biraz sessiz ve sinsi hastalıklar, son ana gelinceye kadar belirti vermiyor. O sebeple biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Biz her erişkinin Hepatit C ve B var mıdır bu testleri yaptırmasını istiyoruz. Ara Sıra hanımlarımız manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor. O sebeple bu işlemleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bunları da kontrol ettirmeliler. Benzer şey; gençlerimiz arasında dövmeler de çok moda. O dövme merkezlerinde de ciddi kontrollerin alet, edevat açısından yapılması gerekir” dedi.

Uzmanlardan hepatit uyarısı: ‘1998’den önce doğanlar mutlaka test yaptırsın’

“Kişilerin yüzde 90’ı hasta olduğunun ve ya taşıyıcı olduğunun farkında değil”

Kronik karaciğer rahatsızlıklarının nedenini mühim oranda hepatit virüslerinin yarattığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bilinen 5 tip hepatitimiz var, A, B, C, D ve E biçiminde. Bunların içerisinde en çok korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da farklı. B ve C’de genellikle kan teması, cinsel temas biçiminde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere yol açan hepatit C ve B. Özellikle B ve C üstüne bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hepatit B aşı ile korunulan bir hastalık, 1998 senesinden beri Türkiye’de standart aşılama programında, hepatit C ise son 5 senede ilaçla yüzde 95 oranında tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi.

Şu anda bizim önerimiz; 1998 senesinden önce doğanların mutlaka gidip sağlık kuruluşlarında bir test yaptırmaları. Hepatit B’ye karşı eğer aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, eğer Hepatit C pozitif iseler mutlaka bir ilaç tedavisine başlanması ve vücuttan bunun atılmasının sağlanması. Dünya genelinde senede 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar sebebiyle maalesef yaşamını yitiriyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 sebebini ülkemizde hepatitler yaratıyor. Ülkemiz geneline baktığımız zaman 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, ortalama 400 bin civarında hepatit C pozitif kişi var. Bu kişilerin yüzde 90’ı hasta olduğunun yahut taşıyıcı olduğunun farkında değil. Amacımız 2030 senesine kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” şeklinde konuştu.

“Tedavi alan hasta sayısı 2021 senesinde bu rakam 115 bine düştü”

Pandemi sebebiyle takipli hasta sayısında düşüş meydana geldiğini ifade eden İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Mensubu Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, hepatit virüslerine karşı farkındalığın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, çok sayıda kişinin taşıyıcı yahut hasta olduğundan bile haberdar olmamasının çok ciddi bir problem olduğuna vurgu yaparak şu şekilde konuştu: “Normalde her sene ortalama 8-10 bin civarında tedavi alan hasta sayımızda hep artış elde etmiştik. 2021 senesinde bu rakam 115 bine düştü. Covid pandemisinin olumsuz etkilerini gördük, bu çok üzücü. Çünkü bir biçimde tanınmış hastaların düzenli takipten çıkması manasına geliyor ve mevcut karaciğer hastalığı kesinlikle durmuyor, ilerlemeye devam ediyor. Hepatit C’li her hastayı da 8-12 haftalık tedavilerle virüsü vücuttan tamamen temizlemek suretiyle tedavi edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.