adplus-dvertising

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

Son senelerde scooter kazalarıyla hastane acilleri vakalarla doldu taştı. Ameliyat geçirerek sakat kalan hastaların sayısında mühim bir artış olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Mehmet Özel, scooter kazalarının her geçen gün arttığını söyleyerek, “Her yaş grubundan gelen mağdurlar kalıcı hasar ve ölümle karşılaşabiliyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son zamanlarda sürüşü yaygınlaşmaya başlayan, sokak ve caddelerde, hatta trafikte bile kullanılan scooterların ölümlere ve ciddi yaralanmalara neden olduğu belirlendi. Hastanelerin acil servislerine scooter kazaları sebebiyle başvuran vakalarda ciddi bir artış meydana geldi. Uzman doktorlar kazaların yalnızca şoförlerde değil çoklu taşıma sırasında düşen, yayalara çarpma ve araç altında ezilmeler ile meydana geldiğini söyledi. Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Özel, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada yaz mevsimi ve serin havalarda acile müracaatların arttığını dile getirdi.

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

Özel, “Scooterlar da artık temel ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Özellikle elektrikli scooter dediğimiz bu ulaşım araçları şehrimizde çok yaygın kullanılmakta. Elektrikli scooter araçlarında kentimizin özellikle ana caddelerinde, yaya yollarında, yürüyüş parkurlarında, çocuk parklarında ve özellikle en tehlikelisi de araçların trafiğe açık olduğu alanlarda aktif kullanılmaktadır. Elektrikli scooterlarda şoförler, uygunsuz bir biçimde şoförün yanına binen ekstra yolcular, şoförle çarptığı yayalar yahut öbür ulaşım araçlarından dolayı o doğan kazalardan dolayı da yaralanma görüyoruz. Özellikle yaz döneminde içermek biçimde çok ciddi scooter yaralanmalarından dolayı acil servis müracaatlarına rastladık” diyerek konuştu.

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

“Yaş grubu fark etmeksizin beyin kanamaları ve kalıcı hasarlar oluşuyor”

Kazalarda yalnızca şoförlerin yaralanmadığını, yayaya çarpmalardan kaynaklı beyin kanaması ve kalıcı hasarın olduğu ağır vakalar oluştuğunu söyleyen Dr. Mehmet Özel, gebe ve yaşlılarda kırık ve travma olasılığının daha yüksek olduğunu aktardı. Dr. Özel, “Hastaneye müracaatlarda özellikle en çok rastladığımız şey olarak yaş grubu diyerek ayırsak çocuk yaşlarından tutun yetişkin, yaşlılar hatta gebeler bile bu grup içerisinde. Çünkü yalnızca dediğim gibi şoför değil, yolcu yahut yaya yürüyene çarpmasından dolayı ya da bir başka bir ulaşım arasına çarpmasından dolayı kazalar oluyor. Giden bir cismi aniden durduğunda ya da düştüğünde koruyucu bir ekipman yahut başka bir şey olmadığından dolayı direkt tramvaya açık olduğu için baş boyun ve yüz yaralanmaları çok sık görülüyor. Baş boyun yüz yaralanmaları derken bu basit bir sıyrık yüzde bir kesiden tutun da yüz kemiklerini, kafatası kemiklerini kırıklara, beyin kanamasına kadar neden olabiliyor. Bu hasta gruplarında hastalar yoğun bakıma yatıyor.

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

Ameliyata girmek mecburiyetinde kalıyorlar. Kalıcı sakatlıklar doğabiliyor, çok büyük sıkıntılar oluyor. Onun dışında ikincil olarak bizim uzuv dediğimiz bu ön kol, bacak bu tarz ekstremite yaralanmaları da olabiliyor. Bu yaralanmalarda en çok el bilek, ayak bileği düzeyinde kırıklar oluyor. Bunlar basit atele de taburcu da edilebiliyor. Ama dirsek işte ön kol dediğimiz yahut kalça bölgesi dediğimiz kırıklarında ciddi ameliyat olması gerekiyor hastanın ve uzun dönemde sakat da kalabiliyor. Hastalar karaciğer, dalak yaralanmasıyla, aynı zamanda akciğer zedelenmesi, sönmesiyle de gelebiliyor. Bizim Acil Tıp olarak ayaktan tedavi edip taburcu ettiğimiz hasta grubu olmakla birlikte hastaneye yatışını yaptığımız, yoğun bakımda takip ettiğimiz ve ameliyat için ameliyathaneye gönderdiğimiz hasta grubu da oluyor” şeklinde konuştu.

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

“Eğitim ve koruyucu ekipmanlar yok”

Kazalarda gördükleri en büyük eksikliğin bu araçları kullananların herhangi bir ehliyet zorunluluğunun olmaması olduğunu kaydeden Dr. Özel, koruyucu kask, koruyucu kıyafet, dirseklik, dizlik gibi ekipmanların kullanılmaması, bunlara uygun bir yol olmaması, trafikte yaya alanlarında başıboş bir biçimde sürmeleri, öte yandan akan trafikte aktif biçimde kullanıldığından dolayı trafik kazası meydana geldiğini aktardı. Dr. Özel, “Özellikle ilkbahardan sonra bu kazalar artmaya başladı. Son yaz dönemlerinde özellikle havanın serinlemesiyle ikindi ve akşam dönemleri dediğimiz dönemlerde çok ciddi vakalar oluyor. Koruma olmadığı için yüz yaralanmaları oluyor, yüzde kalıcı izler bırakabilecek yaralar gelebiliyor.

Uzmanlar uyardı: ‘Elektrikli scooter ölüm saçıyor’

Çocuk yaralanmaları oluyor. Hani örnek verebilirsek mesela 19 yaşındaki kız çocuğu hiç scooter kullanmayı bilmiyor, kiralamış, sürmüş, sağ kalçasında bir kırığı oldu ve ameliyata gitti. Bu ameliyat başarılı olsa bile ileride sakat kalabilir, sakat yürüyebilir. Başka bir 10 yaşında bir çocuk babası ona scooter almış, çocuk uygunsuz ve hızlı şekilde scooterini sürdüğü için ön kol kemiklerinde kırık oluştu. Ameliyat olmak mecburiyetinde kalıyor. Bununla alakalı çok sık vakalar görüyoruz. Ama bunun engellenmesi burada acil tıp olarak lüzumlu tüm müdahaleyi yapabiliriz ama tramvayı engellemek esasında bu tarz sakat ve ölümlerin önüne geçebilecek en mühim tedbirdir bizim için” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.