adplus-dvertising

Uzmanlar maymun çiçeği virüsüne karşı hamileleri uyardı

Dünya Sağlık Örgütü maymun çiçeği virüsünün hamileler gibi yüksek riskli grupları ağır etkileyebileceğini açıkladı. Virüse karşı hamileleri uyaran Prof. Dr. Faruk Buyru,‘‘Maymun çiçeği virüsünün plasentayı geçerek fetüsü etkilediği tespit edilmiş. Hamilelerle alakalı veriler kısıtlı, şimdiye kadar hastalığı geçiren 4 gebe bildirilmiş. Hamilelerin korunmak için grip benzeri belirtileri olan kişilerden uzak durması mühim” şeklinde konuştu.
Takip et
Uzmanlar maymun çiçeği virüsüne karşı hamileleri uyardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü belirlendikten sonra hastalığın hamilelerde nasıl seyrettiği merak edilmeye başlandı. Maymun çiçeği virüsü 50 senesi aşkın bir süredir bilinen bir hastalık olmasına karşın, son dönemlerde Afrika dışında da görülmesiyle beraber gündeme geldi. 2022 Mayıs ayında Londra’da belirlendikten sonra kısa zamanda 50’nin üstünde ülkede ortalama 3 bin 500 kişiye bulaştı, 1 kişi yaşamını yitirdi. Bütün dünyada “ acaba yeni bir pandemi mi geliyor” kaygısına yol açtı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yüksek risk grubu uyarısı da yaptı. Bu risk grubunda olanlardan biri de hamileler.

Hastalığın başlangıçta grip benzeri semptomlarla seyrettiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Faruk Buyru, “Başlangıçta ateş, sırt ve kas ağrıları ile belirti veren hastalık, daha sonra lenf düğümlerinin şişmesi, kaşıntı ve döküntülerin çıkması ile seyrediyor. Hastalık 2-4 hafta arasında sürüyor. Bağışıklık sistemi ile alakalı problemi olanlarda daha ağır seyrediyor. Korona kadar bulaşıcı olmasa da bazı vakalarda ölümcül olabiliyor. Temasla, vücut sıvıları ile, damlacıklar yoluyla yahut hasta birinin kullandığı eşyalar, havlular, çarşaflara temas edilmesi ile bulaşabiliyor. Hastalıklı hayvanlardan da insanlara geçiş olabiliyor. İnsanlardan hayvanlara bulaşmıyor” diyerek konuştu.

Uzmanlar maymun çiçeği virüsüne karşı hamileleri uyardı

“Şuana kadar hastalık geçiren 4 gebe bildirilmiş”

Hamilelerde hastalığın nasıl seyrettiği ile alakalı verilerin kısıtlı olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Faruk Buyru,” Şuana kadar hastalık geçiren 4 gebe bildirilmiş. Bu dört gebe de Kongo’da görülmüş. Hastalığı hafif geçiren bir gebe sağlıklı bir bebek dünyaya getirmiş. Hastalığı gebeliğinin ilk üç ayında geçiren iki gebe ise düşük yapmış. Gebeliğin son üç ayında hastalanan ve aynı zamanda sıtma olan gebe ise ölü doğum yapmış. Bebeğin incelenmesi neticesinde hastalığa bağlı deri belirtileri görülmüş ve yapılan testlerde bebeğin ölüm sebebi olarak maymun çiçeği hastalığı tanısı kesinleşmiş. Bunlara dayanarak virüsün plasentayı geçtiği ve fetüsü etkilediği söylenebilir” şeklinde konuştu.

Hamilelerin hastalığa karşı dikkatli olması gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Faruk Buyru, “Hastalık 2-4 hafta içerisinde kendiliğinden düzeliyor. Genel destek tedavileri yanında, antiviral ilaçlar da kullanılıyor. Hastalığa özel bir antiviral ilaç da bulunuyor. Şu anda uygulanmayan çiçek aşısını 1980’den önce yaptırmış olanlarda hastalık daha hafif seyrediyor. Hamilelerin korunmak için grip benzeri belirtileri olan kişilerle temasta bulunmaktan kaçınması, hastalığın yaygın olduğu bölgelerden gelenlerden uzak durması mühim” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.