adplus-dvertising

Uzmanlar koronavirüs vaka sayılarındaki artışın sebebini araştırdı!

Günlük koronavirüs tablosunda vaka sayıları 30 bine yaklaştı. Uzmanlar bu hızlı yükselişte kentler arası seyahat, konser, sinema, tiyatro, okul gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımda mecburi kılınan PCR testleri, tatil dönüşleri ve eğitim-öğretimin başlamasının etkili olduğunu ifade ediyor.
Takip et
Uzmanlar koronavirüs vaka sayılarındaki artışın sebebini araştırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de günlük koronavirüs vaka sayılarında dikkat çeken bir artış meydana geliyor. Önceki gün yayımlanan koronavirüs tablosuna göre, günde ortalama 350 bin PCR yapılırken, 28 binin üstünde kişinin testi pozitif çıktı. Uzmanlar, vakaların yüksek çıkmasını 3 sebebe bağlıyor.

MECBURI PCR TESTİ VAKALARI YAKALIYOR

Koronavirüs salgını kapsamında hızla artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için belli alanlarda PCR testi uygulaması bir hafta önce başlamıştı. Kentler arası seyahat, konser, sinema, tiyatro, okul gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi isteniyor. Hiçbir semptom belirtisi olmayan kişilerin test yaptırmasıyla belli oranda vaka yakalandığı ifade ediliyor.

TATİLCİLERİN GERİ DÖNÜŞÜ VAKALARI ARTIRDI

Uzun bir tatili memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçiren milyonlarca vatandaşın yaşadıkları illere geri dönüşleriyle birlikte hastaneye yatışlarda gözle görülür bir artış meydana geldi. Delta varyantının çok hızlı bulaşması ile beraber aşılarını tamamlamayan kişiler ile aşısız kişiler vakaların artmasına sebep oldu. 30 binlere dayanan vaka sayısında varyantların da mühim derecede etkisi oldu.

ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON GÖRÜLME ORANI ARTTI

Tatil dönüşünde artan vakalar, okulların açılması ile birlikte sayıyı daha da yükseltti. Son dönemde Delta varyantı ile beraber çocuklarda da enfeksiyon görülme oranının daha arttığı ifade ediliyor. Çocukların da hastaneye yatacak kadar ağır seyrettiği vakalar meydana geldiği söyleniyor. Yeni Şafak’ın haberine göre okullarda, yapılacak PCR taramasıyla çocuklarda enfeksiyon belirtisinin ne kadar olduğu belirlenecek. Bu çalışma ile hastalık belirtisi olmayan çocukların da belirlenmesi düşünülüyor.

EK YATAKLAR AÇILIYOR

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Aşılama, enfeksiyonu kontrol edecek seviyede değil. Delta varyantı aşısızlar arasında çok hızlı bir biçimde bulaşıyor. Yoğun bakımlarda yatan hasta sayısı da artıyor. Ek yoğun bakım yatağı açılmaya başlandı. Aşı büyük avantaj. Bağışıklık sistemi aşı ile virüsü önceden tanıyor. Varyantlar ne kadar değişirse değişsin aşısız olanlara göre aşılılar büyük avantajlı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.