adplus-dvertising

Uzmanından son YKS uyarıları

15 Haziran 2022, 09:52 tarihinde eklendi
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kala tavsiyelerini ve değerlendirmelerini aktaran Uğur Okulları Sınavlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, “TYT süresinin 30 dakika uzatılması adaylar için avantaj. Geçmiş senelerde öğrencilerin bütün soruları çözmek için zamanı kalmıyordu. Şuanda daha fazla net çıkarma şansları var. Sınavda 1 tarih sorusu ile 1 matematik sorusu eş değerdedir. Adaylar bu avantajı iyi kullanırsa çalışmalarının karşılığını alabilir” şeklinde konuştu.
Takip et
Uzmanından son YKS uyarıları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite sınavına sayılı günler kaldı. Hem senelerce bu sınav için çalışan öğrenciler için hem de onların başarısını dört gözle bekleyen veliler için tavsiyelerde ve değerlendirmelerde bulunan Uğur Okulları Sınavlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt öte yandan bu sene sınavla alakalı yapılan değişikliklere de değindi. Öğrencilerin baraj puanının kaldırılması neticesi “daha zor bir sınav olacak” düşüncesinin yanlış olduğunu aktaran Adil Kurt öte yandan TYT’de uzatılan süre ile alakalı, “çok büyük avantaj” şeklinde konuştu.

Uzmanından son YKS uyarıları

“TYT için tekrara gerek yok, AYT için kısa konu özetlerine bakılabilir”

Öncelikli olarak sınava kalan son birkaç günde öğrencilerin ders çalışmalarını yavaş yavaş azaltmaları gerektiğini belirten Adil Kurt özellikle TYT yerine AYT kısa konu tekrarının mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Kurt hem öğrencilere hem de velilere vermiş olduğu tavsiyelerde şunlara yer verdi:

“Bu sınav önceki senelerden farklı olmayacak. Öte Yandan bu sınavların temelinde sıralama olduğu için soruların zor ya da kolay olması hiç mühim değil. Bu sebeple adaylarımız kalan zaman içerisinde daha önce girdikleri sınavlarda çözemediği soruların çözüm videolarını mutlaka izlemeliler. Eksik olduğu noktaları bu şekilde tamamlamalılar. TYT için tekrar yapmalarına gerek yok. AYT bilgiye dayalı olduğu için kısa konu tekrarı yapabilirler. Cumartesi gününe kadar adaylar çalışmalarını yavaş yavaş azaltsınlar. Mutlaka cuma günü gireceği okullara gidip bakarak önden neresi olduğunu görsünler. Veliler öğrencinin kaygısı arttırılmamak için sınavla alakalı sohbetlerden kaçınmalı” şeklinde konuştu.

Uzmanından son YKS uyarıları

“Baraj kaldırıldı sınav zorlaştı” algısı yanlış

Bu sene üniversitesine sınavına ilişkin değişiklikler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kurt, baraj puanının kaldırılmasının neticesi olarak daha zor bir sınav olacağı düşüncesinin geçersiz olduğunu belirtti. Kurt, “Baraj puanı kaldırıldı ancak tıp, mühendislik gibi baraj puanları aynı kalıyor. Öğrencilerimiz ‘baraj puanı kaldırıldı, sınava giren öğrenci arttı, sınav soruları çok zor olacak.’ Algısına kapılamamalı. 2022 YKS geçmiş sınavlardan farklı değil. Her yıl sınavların belli bir formatı vardır. Geçen sene matematik zordu belki bu yıl Türkçe zor olabilir. Hangi dersin zor olduğu bilemiyoruz. Öğrenci sınava girdiğinde sınavın zor ya da kolay olduğunu düşünmeksizin en fazla neti yapacak biçimde sınavı iyi yönetmesi gerekiyor. Eğer Türkçe bölümünde üst üste 3-4 soru yapamadığında bilsin ki bu bölüm zordur ama yalnızca ona değil bütün Türkiye’de sınava giren herkese zordur. Dolayısıyla netlerle değil yüzdelik dilim sınavın zor ya da kolay olmasını etkilememektedir” şeklinde konuştu.

Uzmanından son YKS uyarıları

Uzmanından son YKS uyarıları

“Sürenin uzaması çok büyük avantaj oldu”

Kurt sözlerine şu şekilde devam etti; “TYT’de sürenin 165 dakikaya çıkmasının öğrenciye çok büyük bir avantajı olacak. Sayısal alandan sınava giren öğrenciler matematik, fen ve Türkçe’den soru çözüyor fakat öbür bölümlere zamanları kalmıyordu. Şuanda bu şansa sahipler. 1 tarih sorusu ile 1 matematik sorusu eş değerdedir. Örneğin bir öğrenci 35 matematik sorusu yapar 5 adet daha zor soruyu yapmak yerine gidip tarih sorusu yaparak 40 nete ulaşabilir. Ya da öbür alanlardan soru çözerek de netini arttırmış olur. 165 dakika çok mühim bir avantajdır. Bu avantajı iyi kullanırsa adaylarımız sınavda çalışmalarının karşılığı olan başarıyı almış olurlar.”

Eski TYT puanı ile bu sene son defa YKS başvurusu yapılacak

Kurt öte yandan bir önceki senenin TYT puanı ile YKS başvurusu olanağının bu yıl son defa uygulanacağını hatırlatarak, “TYT’de 200 puan üstü net alan öğrenciler, YKS’ye başvurma koşulu ile TYT puanını kullanabiliyordu. Fakat bu son defa uygulanacak. ÖSYM’nin kararına göre 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üstü puanlar bir sonraki sene kullanılamayacak” şeklinde konuştu.

Uzmanından son YKS uyarıları

“Bu yıl Türkçe zor olabilir”

Sürenin uzatılmasına eş değer olarak bu yıl Türkçe dersinin biraz daha zor olabileceğini ifade eden Kurt, “Soruların zorluk dereceleri her sene değişebiliyor. Geçen sene matematik zordu önümüzdeki senelerde fizik yahut biyoloji de zor olabilir. Ama bu sene sınav süresinin uzatılması ile paralel olarak Türkçe’de okuma soruları artabilir ve Türkçe zor olabilir. Öğrencilerimiz paniğe kapılmadan sınavı bitirmelidir. Sınavı iyi yönetmek gerekiyor. TYT’nin temel prensibi soruları doğru okuyabilmek ve soru içerisindeki bütün bilgileri doğru kullanabilmektir. Fakat AYT’de bilimsel bilgi gerekiyor. Her dersteki terimlerin ne anlama geldiğini o bilgileri nasıl kullanacağını bilimsel yorum kullanarak yapmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Her sene derslerin zorluk oranları değişiyor”

ÖSYM verilerine göre sene bazında YKS’de derslerin zorluk dereceleri ile alakalı de yorumlarını aktaran Kurt, “TYT sorularında zaman zaman bazı dersler zor bazı dersler ise kolay soruluyor. Türkçe sınavı 2018,2019 ve 2020 senesinde belli bir düzenle gitmiş 2021 senesinde daha da kolaylaşmıştır. Matematikte ise 2021 senesinde daha zor bir sınav olmuş. Fen sorularının 2018’de kolay, 2019’da zor, sonraki senelerde ise biraz daha kolaylaştığı gözleniyor. Öte yandan geçen sene hem TYT’de hem AYT’de tüm derslerin içerisinde matematik dersi daha zor olmuş ve grafik de daha aşağıya doğru inmiştir. O yüzden sınavı tespit eden matematik olmuştur. Grafiklere baktığımızda öğrenciler hangi derste ne sorulacağını düşünmeksizin en fazla neti çıkarma çalışsınlar” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.