adplus-dvertising

Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği vakalarında artış bekleniyor

Maymun çiçeği vakaları artmaya devam ediyor. Her enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi bu virüse karşı da bağışıklığın kuvvetli tutulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, virüsün çiçek aşısı olmayanlar arasında görülebileceğini belirterek, vakalarda artış beklediklerini ifade etti.
Takip et
Uzmanı uyardı: Maymun çiçeği vakalarında artış bekleniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Maymun çiçeği virüsünde korkulan oldu. ABD’de bağışıklık sistemi zayıflamış bir yetişkinin virüs kaynaklı ölmesi endişeleri de beraberinde getirdi. Genelde hafif seyreden fakat bağışıklık yetmezliği olan bireylerde hayati risk yaratan bu virüsün; su çiçeği, zona yahut alerjik hastalıklarla karıştırılmaması için mutla bir uzmana gidilmesi gerektiğini söyleyen İstanbul Arel Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Öğretim Mensubu Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, vaka artışlarıyla alakalı uyarılarda bulundu. Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 kadar çok hızlı bulaşmadığını belirten Prof. Dr. Elif Öztürk, bu enfeksiyonun Covid-19 gibi bir pandemiye dönüşeceğini düşünmediklerini fakat vaka artışlarının olmasını beklediklerini aktardı.
Çiçek aşısı olmayan bireyler arsında vakaların görülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Öztürk, ”Türkiye’de 40 yaş üzeri insanlar çiçek aşısı olduğu için toplumumuzun bir kısmı aşılı. Aşılı olmayan kişiler arasında bu vakaları görebiliriz. Maymun çiçeği dünyada var olan bir enfeksiyon ve insanlar bağışıklık olarak bu virüsü tanıyor. Öte Yandan çiçek aşısı olanların hastalığı daha hafif geçireceğini ön görüyoruz” şeklinde konuştu.
Maymun çiçeği virüsü ile alaka bilgi veren Prof. Dr. Öztürk, “Afrika’da bulunan bir enfeksiyondu. Yeni bir enfeksiyon değil. Orada endemik olarak, enfeksiyonlar yapan bir hastalık etkeniydi. Fakat son 6 ay içinde Avrupa’da vakalar görülmeye başlandı. Türkiye’de de vakalar görüldü. Vaka eskiden yurt dışı bağlantısı olan kişililerde görülüyordu. Fakat şuanda maymun çiçeği vakalarını yurt dışı bağlantısı olmayan kişiler arasında da görüyoruz” şeklinde konuştu.

Hastalığın geçirilme seyri bağışıklığa bağlı

Hastalığın kabarcıklar biçiminde döküntülü olarak kendisini göstermesi sebebiyle su çiçeği, zona yahut alerjik hastalıklarla karıştırıldığını belirten Prof. Dr. Öztürk, “O sebeple mutlaka enfeksiyon hastalıları uzamlarına görünmekte yarar var. Alınan örnekleri Sağlık Bakanlığı’na gönderdiğimizde çok kısa zamanda bize neticeler bildiriliyor. Kişide bağışıklık yetmezliği vaziyeti yoksa maymun çiçeği vakaları da hafif seyrediyor. Çok ağır bir olgu görünmüyor. Ortalama 21 gün içerisinde kendi kendine iyileşen bir hastalık. Fakat yerine bağlı olarak lezyonların gözde ya da genital bölgede olması ağrıya sebep oluyor. Nitekim başka bölgelerde olduğunda oldukça fazla şikayet olmadan hastalık atlatılabiliyor” diyerek konuştu.

“Cinsel yolla bulaşabiliyor”

Virüsün başka enfeksiyonlarla beraber de görülebileceğini aktaran Prof. Dr. Öztürk,” Virüs şu an için en çok cinsel yolla bulaşabiliyor. Fakat yakın temas, hasta olan kişiyle saatlerce aynı ortamda bulunmak, maske takmamak, elle temas etmek, yaraları ellemekle de kişiden kişiye bulaşabiliyor. Daha çok cinsel yolla bulaştığı için tek eşlilik ve korunma gibi önlemler alınabilir” dedi.

“Semptomatik tedavi yapıyoruz”

Hastalığın tedavisi ile alakalı de bilgi veren Prof. Dr. Öztürk,” Viral hastalıklarda bağışıklık yetmezliği olmayan kişilerde genellikle tedavi yapmıyoruz. Fakat bağışıklık yetmezliği varsa, enfeksiyon çok ilerlemişse bu vaziyetlerde antiviral tedavi uygulanabilir. Onun dışında herhangi bir tedavi uygulanmıyor. Bu süreçte hastanın izole olmasını, yaralarının bakımını sağlıyoruz. Hastayı takip ediyoruz. Sadece semptomatik tedavi yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.