adplus-dvertising

Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak, sınav öncesi eğitim var mı?

Yapılan düzenleme ile aday öğretmenlik döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere 3 kariyer basamağına ayrılacak. Uzman ve başöğretmenlik sınavı 19 Kasım tarihinde yapılacak. Başöğretmenlik sınav şartları ne? İşte Uzman ve Başöğretmenlik sınav takvimi...
Takip et
Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak, sınav öncesi eğitim var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak? Bakan Özer, eğitim programının başvurularının 1-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu. Öte yandan Özer, ilk kez düzenlenecek başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının da 19 Kasım’da gerçekleştirileceğini belirtti. Peki, Başöğretmenlik sınav şartları ne? İşte Uzman ve Başöğretmenlik sınav takvimi…

UZMAN ÖĞRETMEN NEDİR?

Uzman öğretmen sıfatı kazanabilmek için öğretmenlerin 10 yıllık meslek hayatını doldurmuş olmaları gerekecek. Yüksek lisans yapan öğretmenler de bu sıfatı elde edebilecek.

UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK? İŞTE UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAV TAKVİMİ

Bakan Özer, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği doğrultusunda hazırlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına İlişkin Yönerge’nin Bakanlığın internet sitesinde yayımlandığını duyurdu.

Buna göre Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 81 ilde 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Sınav sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

SINAV ÖNCESİ EĞİTİM VERİLECEK Mİ?

Eğitim programının başvuruları ise, 1-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Eğitim programının başvuruları 01-10 Haziran 2022 tarihleri arasında alınacak olup uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-05 Eylül 2022, başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

19 Kasım 2022’de yapılacak yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-03 Ekim 2022 tarihleri arasında alınacak ve sınav sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde söz konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

RESMİ DUYURU İÇİN TIKLAYIN

UZMAN ÖĞRETMENLİK/BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI VE YAZILI SINAV TAKVİM

Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak, sınav öncesi eğitim var mı? Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak, sınav öncesi eğitim var mı? Uzman ve Başöğretmenlik sınavı ne zaman, nasıl yapılacak, sınav öncesi eğitim var mı?

BAŞÖĞRETMENLİK SINAV ŞARTLARI NE?

MADDE 22- (1) Yazılı sınav, eğitim programı konularından yapılır. Sınav konularının ağırlıkları yazılı sınav duyurusunda belirtilir.

Yazılı sınav duyurusu ve başvuru

MADDE 23- (1) Yazılı sınavlara ilişkin duyuru, sınav tarihinden en az altı ay önce Bakanlığın internet sitesinde ilan edilir.

(2) Duyuruda; sınava başvuru tarihi, sınavların yapılacağı tarih, sınav konularının ağırlıkları, sorulacak soru sayısı ve puan değeri ile Merkez Sınav Komisyonunca belirlenecek diğer hususlara yer verilir.

(3) Bu Yönetmelikte uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için belirlenen şartları taşıyanlar, uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınava katılmak üzere başvuruda bulunabilir. Yazılı sınav başvuruları elektronik ortamda alınır.

MADDE 24- (1) Yazılı sınav, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için ayrı ayrı olmak üzere yılda bir defa yapılır. Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

MADDE 25- (1) Yazılı sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç otuz gün içinde Bakanlığın internet sitesinde duyurulur.

Yazılı sınav sonuçlarına itiraz

MADDE 26- (1) Yazılı sınav sonuçlarına, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren beş iş günü içinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilir. Bu itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından itiraz süresinin bitiminden itibaren on iş günü içinde incelenerek karara bağlanır ve sonuç itiraz sahiplerine bildirilir.

(2) Yapılan itirazlar üzerine hatalı olduğu tespit edilen sorular ile yargı kararı sonucunda iptal edilen sorulara tekabül eden puanlar, geçerli sorulara eşit şekilde dağıtılır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.