adplus-dvertising

Uzman öğretmen nasıl olunur, başöğretmen nedir? Basamaklar Resmi Gazete’de!

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Yasası’na dayanılarak hazırlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Takip et
Uzman öğretmen nasıl olunur, başöğretmen nedir? Basamaklar Resmi Gazete’de!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yönetmelik ile resmi eğitim kurumlarında görev yapan aday öğretmenlerin yetiştirilmeleri ile öğretmenlik kariyer basamaklarında ilerlemelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

EĞİTİM KURULU KARARIYLA BELİRLENECEK

Buna göre, aday öğretmenlerin adaylık süresi bir seneden az iki seneden çok olamayacak. Bu süreçte aday öğretmenler, eğitim ve uygulama görevlerinden oluşan Yetiştirme Programı’na tabi tutulacak. Program, Eğitim Kurulu Kararıyla tespit edilecek.

Aday Öğretmen Yetiştirme Programı, ihtiyaçlar doğrultusunda aynı usulle güncellenebilecek. Aday öğretmenlerin, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamındaki eğitimlerin hepsine katılmaları mecburi olacak. Bu eğitimleri yasal mazereti sebebiyle tamamlayamayan aday öğretmenler, eksik kalan eğitimlerini telafi eğitimiyle tamamlayacak.

Aday öğretmenlerden, atanma özelliklerinden herhangi birini taşımadığı sonradan anlaşılanların, adaylık süresi içinde atanma koşullarından herhangi birini kaybedenlerin, adaylık sürecinde aylıktan kesme yahut kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca aday öğretmenlerin yetişme sürecinde yer verilen eğitim ve uygulama görevlerini yapıp yapmadığına ilişkin yapılan değerlendirmede görevleri yerine getirmediği tespit edilenlerin görevine son verilecek ve bunlar üç sene süreyle öğretmenlik mesleğine alınmayacak.

KARİYER BASAMAKLARI

Öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak. Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav müracaat tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 sene hizmeti bulunan, en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlayan, uzman öğretmenlik için lüzumlu mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan öğretmenler müracaat yapabilecek.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 sene hizmeti bulunan, en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlayan, başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen; doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLER İLE DİĞER KAMU KURUMUNDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLER

Özel öğretim kurumları ile Bakanlık dışındaki kamu kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yahut uzman öğretmenlerden, lüzumlu koşulları taşıyanlar, Bakanlıkça uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı için düzenlenecek eğitim programına ve yazılı sınava müracaat yapabilecek.

Yazılı sınavlara ilişkin duyuru, sınav tarihinden en az 6 ay önce Bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek. Duyuruda, sınava müracaat tarihi, sınavların yapılacağı tarih, sınav konularının ağırlıkları, sorulacak soru sayısı ve puan değeri ile Merkez Sınav Komisyonunca tespit edilecek öbür hususlara yer verilecek.

Yazılı sınav, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için ayrı ayrı olmak üzere senede bir kez yapılacak. Bu sınavlarda 100 puan üstünden 70 ve üstünde puan alanlar başarılı sayılacak.

Yazılı sınav neticeleri, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde Bakanlığın internet sitesinde duyurulacak.

Uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı verilenlere, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

Özel öğretim kurumları ile öbür kamu kurumlarında öğretmen olarak görev yapanlardan uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanını aldıktan sonra Bakanlık yahut öbür kamu kurumlarının öğretmen kadrolarına atananlar, göreve başlama tarihi itibarıyla uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanları için öngörülen haklardan faydalanacak.

Öbür kamu kurumlarında görev yapan uzman öğretmen ve başöğretmenler de uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı için öngörülen haklardan faydalanacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanını haiz öğretmenler, bu unvanları kullanmaya devam edecek.

Uzman Öğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmaları, Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmaları, Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı ile Başöğretmenlik Eğitim Programı kapsamı, içeriği ve öbür hususlar, Bakanlıkça düzenlenecek.

“ÜLKEMİZ, ÖĞRETMENLİĞİ BİR MESLEK YASASI ÇERÇEVESİNDE KARİYER YOLU OLARAK TANIMLAYAN ÜLKELER ARASINA GİRDİ”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yönetmeliğe ilişkin Bakanlığın internet sitesinde yaptığı değerlendirmede, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye eğitim tarihinde öğretmenler ilk defa müstakil bir meslek yayasına kavuştu. Ülkemiz, öğretmenliği bir meslek yasası çerçevesinde kariyer yolu olarak tanımlayan ülkeler arasına girmiş oldu. 60 senelik özlem öğretmenlere özgü bir meslek yasası ile giderilmiş oldu. Eğitim tarihimiz açısından bir ilk olan Öğretmenlik Meslek Yasası’na dair yönetmelik, eğitim paydaşlarımızdan da alınan görüşler sonucunda nihayetlendirilerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere bütün eğitim camiamıza hayırlı olsun.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.