Uzman isim İstanbulluları uyardı! Koronavirüs salgınından sonra Lyme tehlikesi! 

Dünyanın ve ülkemizin koronavirüsle mücadele ettiği şu günlerde, bir diğer korkuyu da kene vakaları oluşturuyor. Son günlerde kene vakalarındaki artış ve can kayıpları, insanları tedirgin ediyor. Tek bir türden oluşmayan kenelerin bazıları insan hayatını tehdit ediyor ve ölümlere sebebiyet veriyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan keneler, ölümcül bir hastalık olarak karşımıza çıkarken, İstanbul'da yaşayan vatandaşlara da 'Lyme' hastalığı uyarısında bulunuldu. İstanbul'daki kenelerden bulaşan ve ciddi bir hastalık olan Lyme, deriden bulaşan bakteriyel bir hastalık olarka karşımıza çıkıyor. Peki Lyme hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? İşte lyme hastalığıyla ilgili detaylar...

Koronavirüs salgını sürecinde ormanlık alanlardan ve araziden uzak kalınması ve hava sıcaklığının artışıyla birlikte kene vakalarında ciddi bir artış yaşandı. Türkiye’nin bazı bölgelerinde keneden dolayı çok sayıda ölüm de meydana geldi. Peki İstanbul’da durum nasıl? İstanbul’da kene var mı? İstanbul’daki kene öldürüyor mu?

Uzmanlar, İstanbul’daki kenelerin, Anadolu illerinde rastlanılan ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan hastalığı taşımadığını belirtti. Yine de arazide ve ormanlık alanda dikkatli olunması gerektiğini söyleyen uzmanlar, kene sayılarının İstanbul’da da arttığını belirtti.

LYME HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Parazitoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Polat, İstanbul’daki kenelerin KKKA hastalığına sebebiyet vermediği söyledi ancak başka bir ciddi hastalık olan ‘Lyme’a karşı uyardı.

İnsanlara yapışan keneleri çıkardıktan sonra hangi türe ait olduklarını belirlemek için çalışma yaptıklarını söylyen Polat, Mesela Ixodes ricinus ise lyme hastalığını bulaştırabilir. Onu takibe alıyoruz. Kenenin ısırdığı yer kendiliğinden kapanıyorsa bir sorun yok. Eğer orada bir şişlik, kızarıklık olursa muhakkak hastaneye başvurulmalı. Lyme hastalığı, kenenin ısırmasıyla deriden bulaşan bakteriyel bir enfeksiyondur. Önce bir kızarıklık, sonra bir eritem gelişir o bölgede. Daha sonra ise nörolojik tutulmalara kadar giden, ciddi bir hastalık olduğunu söyleyebilirim. Kırım Kongoda ölüm bir haftada gerçekleşir, lymeda ise o nörolojik tutulmaların olması için 3-4 ay geçmesi gerekiyor. Daha uzun vadede etkili, insan hareketlerini kısıtlayan bir takım ciddi şeylere neden oluyor” dedi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı