adplus-dvertising

Uzman doktor uyardı ‘pet şişede bekleyen su tehlike saçıyor’

Batman’da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özcan Deveci, pet ve cam şişe kullanımlarına ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Dr. Deveci, pet şişelerde güneşe maruz bırakıldıktan sonra satılan içme sularının sağlık açısından büyük tehlike saçtığını dile getirdi.
Takip et
Uzman doktor uyardı ‘pet şişede bekleyen su tehlike saçıyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaşamın her alanında kullanılan ve özellikle içme sularının konulduğu pet şişelerin bir petro kimya ürünü olan polietilen malzemesinden üretildiğini söyleyen Dr. Deveci, pet şişelerin kullanımı için lüzumlu bazı kuralların olduğunu, özellikle yaz günlerinde sıcağın yüksek olduğu ve su ihtiyacının fazla olduğu bu dönemlerde pet şişelerin uygun kullanımının pek çok hastalığı önlendiğine dikkat çekti. Uzman Dr. Deveci, “Pet şişeler uygun koruma ortamı olmadan muhafaza edilirse içinde bulunan BPA (BisfenolA) maddesi çeşitli hastalıklara yol açmakta. Bunlara baktığımız zaman içinde kanserojen maddesi olduğu belirtilmiş ve hormonsal bozukluklara da yol açıyor.Uzman doktor uyardı ‘pet şişede bekleyen su tehlike saçıyor’

Öte Yandan pet şişeler uygun ortamda bulunmadığında güneş ortamında bulunduğunda uzun zaman kullanılmadan bekletildiğinde mikroorganizmalar için de iyi bir üreme ortamı yaratmakta ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Gene virüslere bağlı olarak hepatit A ve E virüsüne bağlı olarak birçok enfeksiyona yol açmaktadır. Bu yüzden pet şişeleri kullanırken bunların güneş almayan bir ortamda muhafaza edilmesine sıcak ortamda değil, soğuk ortamda bulunması gerekiyor. Mümkünse de içme sularının pet şişeler olmadan kullanılması mühimdir” şeklinde konuştu.

Uzman doktor uyardı ‘pet şişede bekleyen su tehlike saçıyor’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.