adplus-dvertising

‘Üzerine telefon hattı var’ diyen dolandırıcılara 480 bin lirasını kaptırdı

Hatay’da sahte polisler, üstüne telefon hattı açıldığını ve dolandırıcılık yapıldığını belirterek kandırdıkları Mehmet Yaşar ve komşusunu 480 bin lira dolandırdılar.
Takip et
‘Üzerine telefon hattı var’ diyen dolandırıcılara 480 bin lirasını kaptırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da yaşayan Mehmet Yaşar ve eşi Hatice Yaşar’ı 26 Mayıs’ta telefon dolandırıcıları aradı. Kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcı, Mehmet Yaşar’ın ismine 3 adet telefon hattı açıldığını ve bu hatlar üstünden dolandırıcılık yapıldığını belirtti.

‘Üzerine telefon hattı var’ diyen dolandırıcılara 480 bin lirasını kaptırdı

Dolandırıcıların sözüne inanan Yaşar, teminat olarak yatırılması gereken para için bankadan 50 bin liralık kredi çekerek dolandırıcının hesabına yatırdı. Bu sırada komşularına da ulaşan dolandırıcılar, komşularındaki para ve altın dolu çantayı da Mehmet Yaşar’a teslim ettirdi. Komşularının 390 bin lirasını da dolandırıcıların hesabına yatıran Yaşar, toplamda 480 bin lirayı dolandırıcılara kaptırdı.

Yalnızca emekli maaşı olan Mehmet Yaşar, dolandırıcının kendisine hiç telefonu kapattırmadığını söyleyerek, “Mayıs ayının 26’sında öğle saatlerinde bir telefon geldi. Telefondaki ‘Ben Hakan Kılıç sizi karakoldan arıyorum’ şeklinde konuştu. ‘Sizin üzerinize 3 adet telefon çıkmış. Bundan dolayı dolandırıcılık olmuş. Bundan sizin haberiniz yok. Bunu bulmak için karakola gelmeniz gerekir. Evden çıkarken de kimseyle görüşmeyin’ şeklinde konuştu. Gelirken de bankayla alakalı kartları sordu. Maaş kartım olduğunu söyledim. Telefonumu kapattırmadı. Karakola yetişince bana haber ver şeklinde konuştu. Ardından buraya gelme, ben buradaki işleri yapıyorum. Ben seni bankaya yönlendireceğim, buraya sonra geleceksin. Bankaya gidip teminat maksatlı bizim hesaba para yatıracaksınız. En yakın sürede geri sizin hesabınıza yatırılacaktır’ şeklinde konuştu. 50 bin TL kredi çektim. Daha sonra telefondaki şahsa yatırdığımı söyledim. Taksi ile devlet hastanesine gitmemi söylediler. Oraya gittim” şeklinde konuştu.

‘Üzerine telefon hattı var’ diyen dolandırıcılara 480 bin lirasını kaptırdı

Mehmet Yaşar, dolandırıcıların hastanede yanına eşinin para dolu çanta ile geleceğini ve bu paranın devletin olduğunu söylediklerini söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Bizim gönderdiğimiz para çantası var onları kuyumcuya bozdur, vereceğim hesaba yatır’ şeklinde konuştu. Eşiniz geliyor, eşinizdeki siyah çantayı alın, hiçbir biçimde konuşmayın, çünkü dinleniyorsunuz dediler. Hastanedeyken eşimi ve komşumu da arayıp konuşturuyorlar. Onları da korkutmuşlar. Bu gönderdikleri çantayı alarak ticari taksi ile çarşıya geldim. Kuyumcudan bozdurup parayı getirin dediler. İki kuyumcudan bozdurdum. Bankaya gidene kadar konuştuk. Bana işlemleri bitirene kadar telefonu kapatmamamı, işlem bitince de haber vermemi belirtti. 390 bin TL parayı saydırıp söyledikleri hesaba yatırdım. Bu arada kafam adeta manyetik bir biçimde hiç uyanamadım bu işe. Çıktıktan sonra yatırdığımı söyledim. Şuanda ne olacağını sordum. Senin masraflarını vermemiz için İskenderun’a gitmen gerekiyor dediler. İskenderun’da görevli arkadaşlarımız var dediler. Taksiye bin git dediler. Param yok deyince maaş kartından çekersin dediler. Buraya geldiğinde paranı vereceğiz dediler.”

‘Üzerine telefon hattı var’ diyen dolandırıcılara 480 bin lirasını kaptırdı

Taksiye binerek İskenderun ilçesine giden ve eşini aradığında dolandırıldığını anladığını söyleyen Yaşar, “Tam oraya yetiştiğimde şarjın bitmek üzere olduğunu söyledim. Telefoncuya gidip şarjı doldurdum. O arada hanımımı arayım dedim. Onu da konuşturuyorlardı. Telefoncudan telefonu aldım aradım. Baktım damadım, kızım ve gerçek polisler bana neredesin, ne yaptın diyerek sormaya başladılar. Ben de başımdan geçenleri anlattım. Dolandırıcı şahıs kaç kez aradı, açmadım. Çantanın komşularıma ait olduğunu iş işten geçtiğinde anladım” şeklinde konuştu.

Dolandırıcılık konusunda telefonuna uyarı mesajları geldiğini ve televizyonda da bir çok defa izlemesine karşın bir türlü dolandırıldığını anlayamadığını söyleyen Yaşar, “Daha önce bu tür şeyleri çok işittim. Telefonuma da mesaj geliyor. Televizyonda da görüyorum. Bu adamın konuşması beni adeta uyuşturdu. Toplam kaybımız benim ve komşumun 450-480 Bin TL’den fazla” şeklinde konuştu.

Eşi Hatice Yaşar ise kendisini ve komşularını aynı anda telefonda oyaladıklarını ve bir an önce yakalanmalarını istediğini söyleyerek, “Yakalanmalarını istiyorum. Canımız yandı. Komşularımızın yüzüne bakamıyorum. Bizim suçumuz yok. Onu da konuşturmuşlar. Beni de konuşturmuşlar” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.