adplus-dvertising

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

Bingöl-Elazığ kara yolunda 24 Mayıs 1993’te usta birliklerine giden silahsız 33 askerin terör örgütü PKK üyeleri tarafından pusuya düşürülüp şehit edilmesi, 29 senedir hafızalardan silinmedi.
Takip et
Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bingöl- Elazığ kara yolunda 24 Mayıs 1993’te bölücü terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürülüp şehit edilen silahsız 33 asker olayının üstünden 29 sene geçti. Farklı kentlerde 29 sene önce acemi birliklerindeki eğitimlerini tamamlayan askerler, usta birliklerine gitmek üzere Bingöl- Elazığ kara yolunu kullandı. Malatya’dan yola çıkan otobüsler, Bingöl-Elazığ kara yolu Bilaloğlu köyü mevkiinde bölücü terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürüldü. PKK’lı teröristler, otobüsten indirip kırsala götürdükleri sivil giysili askerleri, sıraya dizerek şehit etti. Olayın gerçekleştiği saldırı da 3 asker de yaralı kurtuldu.

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

Hafızalarda ’33 asker olayı’ olarak kalan saldırının üstünden tam 29 sene geçti fakat acısı hala yürekleri yakmaya devam ediyor. Bingöl-Elazığ kara yolunun 13’üncü kilometresinde 33 askerin temsili mezarları ve 33 metre yüksekliğinde Türk bayrağı biçimindeki anıt, vatandaşlar tarafından da ziyaret ediliyor.

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

“Biz Bingöl olarak şehitlerimizi bağrımıza bastık”

33 askerin anıt mezarını ziyaret eden Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Vahap Baysal, terör örgütü PKK’nın alçakça askerleri şehit ettiğini belirtti. Baysal, “24 Mayıs 1993 günü Bingöl- Elazığ kara yolunda savunmasız, silahsız 33 kahraman askerimizi araçlarından indirip kurşuna dizerek şehit ettiler. Buna emin olun ki eğer askerlerimizde silah olsaydı hain, alçak, kalleş PKK terör örgütü kesinlikle ve kesinlikle cesaret edip, yol kesip kahramanlarımızın önüne çıkamazlardı. Onlar hainlikte, alçaklıkta sınır tanımıyorlar. Burada ne yazık ki yol keserek 33 askerimizi şehit ettiler. Var olsun devletimiz. Devletimiz o kadar kuvvetlenmiş ki, şer odaklarını, PKK terör örgütü, yerle bir etti. Her yıl Mayıs 24’ünde burada anma töreni düzenliyoruz. Anma töreninde şehitlerimizi hatırlatmak ve yaşatmak için bu törenleri düzenliyoruz. Bu şehitlerimiz Bingöl’ün evlatları artık. Bazısı Kars’tan bazısı Edirne’den bazısı Malatya’dan. Biz Bingöl olarak şehitlerimizi bağrımıza bastık, şehitlerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

Erzurum’dan Kahramanmaraş’a giden ve yol kenarındaki anıtı ziyaret eden İsmail Uzun da “Erzurum’dan gelip Maraş’a gidiyorum. Geçerken ziyaret edeyim dedim, mekanları cennet olsun” diyerek konuştu.

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

29 sene önce şehit edilen 33 askerin memleketleri ise şu şekilde:

Üzerinden 29 yıl geçti, 33 askerin acısı hala geçmedi

“Abdullah Kara-Antalya, Adem Zongur-Kırıkkale, Ahmet Apak-Denizli, Ahmet Aran-Manisa, Ali Arar-Konya, Aydın Kuzey-Çanakkale, Baki Umutlu-Denizli, Birol İrfan Askar-Afyonkarahisar, Cavit Yaman-Samsun, Ercan Çobanoğlu-Denizli, Erkan Kaçan-Konya, Hasan Gültutan-Hatay, Haydar Aslan-Trabzon, Hikmet Özdemir-Malatya, Hilmi Şahin-Konya, Hüseyin Çelik-Denizli, İbrahim Erten-Konya, İlyas Uyar-Konya, Mehmet Öztürk-Denizli, Mehmet Tura-Adana, Mevlüt Özkan-Konya, Murat Elibol-Çanakkale, Murat Menteş-Bolu, Musa Sarıgöz-Osmaniye, Mustafa Koçanoğlu-Denizli, Mustafa Yılmaz-Konya, Nihat Odabaşı-Kastamonu, Ramazan Akkaya-Kastamonu, Selahattin Aysan-Isparta, Şenol Cansız-Samsun, Şeref Tay-Denizli, Uğur Bozacı-İstanbul, Ünal Kalafat-İstanbul.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.