Üzerinde Çay İçtikleri Masa, Tarihi Eser Çıktı

Kahramanmaraşlı çiftin üzerine beton dökerek masa yaptığı ve üzerinde çay içtiği taşın tarihi eser olduğu anlaşıldı.

Daha önce birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu toprakların her karışından tarih fışkırıyor. Bunun son örneğini Kahramanmaraş’ta gördük. 1977 yılında yuvalarının temelini atan Mehmet Boz ile eşi, inşaat çalışmasının yapıldığı alandan Roma dönemine ait olduğu belirlenen sütun çıkardı. Ancak sütunun tarihi öneminin farkına varamayan çift, üzerine beton döküp çay masası olarak kullandı.

Kahramanmaraş’ta bu kadarına da pes dedirten bir olay yaşandı. Yaklaşık kırk iki yıl önce temel kazısı sırasında üzerinde çeşitli yazıların olduğu taş çıkartıldı. Dik ve düzgün yapısıyla taşı inşaatta kullanmak istemeyen Boz çifti, üzerine beton döküp düzleştirerek tarihi sütunu masa olarak kullanmaya başladı. İki yıl önce evinde misafir ettiği yetkililerin taşın tarihi eser olduğunu fark etmesi ile büyük şaşkınlık yaşayan ev sahibi Mehmet Boz, şimdi kara kara ne yapacağını düşünüyor.

ARAŞTIRMALAR YOĞUNLAŞACAK

Bulundukları bölgenin tarihi hakkında araştırmalar yapan 74 yaşındaki Mehmet Boz, inşaatın temelinden güçlükle çıkardıkları sütunun Roma dönemine ait olabileceğini belirtti. Boz, Köylerinde yapılan inşaat kazılarında buna benzer çok sayıda sütun çıkartıldığına dikkat çekti. Olay sonrası bölgede yapılan arkeolojik çalışmaların yoğunlaşması bekleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı