adplus-dvertising

Uzayda kaza

9 Haziran 2022, 13:28 tarihinde eklendi
Küçük bir kaya parçası (mikrometeoroid), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzaya gönderdiği en kuvvetli uzay teleskobu James Webb’in aynasına çarptı.
Takip et
Uzayda kaza
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Proje Müdür Yardımcısı Paul Geithner, James Webb Uzay Teleskopu’nun aynasına küçük bir kaya parçasının (mikrometeoroid) çarptığını açıkladı. Geithner, “Webb’in, Güneş’ten gelen sert ultraviyole ışık ve yüklü parçacıklar, galaksideki kaynaklardan gelen kozmik ışınlar ve Güneş sistemimizdeki mikrometeoroidlerin çarpmalarını içeren uzay ortamını test etmek mecburiyetinde kalacağını her zaman biliyorduk” şeklinde konuştu. Toz büyüklüğündeki mikrometeoroidin verdiği hasarın, verilerde gözle görülür bir etkiye yol açtığı, fakat görevin genel performansını sınırlamasının beklenmediği söylendi. Uzaya fırlatılan en kuvvetli teleskop olduğu ifade edilen Webb’in aynasının yüksek hızda uçan toz boyutundaki parçacıkların çarpmasına dayanacak biçimde tasarlandığı vurgulandı.

Evrene dair ipuçlarını topluyor

James Webb, Hubble Uzay Teleskopu’nun yerini almak için Aralık ayında uzaya fırlatılmıştı. Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Webb’in, güneş sistemiyle alakalı soruları yanıtlaması, gezegenleri ve evreni hiç olmadığı kadar derinlemesine araştırması beklenirken, topladığı verilerle Dünya dışında devam eden hayat arayışındaki ipuçlarını da ortaya çıkarması planlanıyor.

İsmini NASA’nın eski yöneticisi James Webb’den alan teleskopun önümüzdeki 10 senenin önde gelen gözlemevi olacağı söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.