adplus-dvertising

Uzayda bilinmeyen bir nesne radyo sinyalleri gönderiyor!

Bilim insanları her 18 dakikada bir radyo sinyalleri gönderen bilinmeyen bir uzay nesnesi olduğunu açıkladı. Söz konusu cisim ile ilgili henüz tatmin edici bir teori ortaya konamadı. Fakat konu ile alakalı bir dizi teori konuşuluyor.
Takip et
Uzayda bilinmeyen bir nesne radyo sinyalleri gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim dünyası Avustralyalı gökbilimcilerin keşfini tartışıyor.

Evrendeki radyo dalgalarının haritasını çıkarırken, gökbilimciler dev enerji patlamaları yayan, dönen bir gök cismine rastladılar.

İlk olarak bir üniversite öğrencisi tarafından keşfedilen nesnenin, her 18 dakikada bir tam bir dakika boyunca büyük bir radyo enerjisi patlaması saldığı gözlemlendi.

Uzayda bilinmeyen bir nesne radyo sinyalleri gönderiyor!

Nesne ilk olarak Curtin Üniversitesi öğrencisi Tyrone O’Doherty tarafından Batı Avustralya’nın Murchison Widefield Array olarak bilinen bir bölgesinde, bir teleskop ve geliştirdiği yeni bir teknik kullanılarak keşfedildi.

O’Doherty, Curtin Üniversitesi Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi’nden (ICRAR) astrofizikçi Dr Natasha Hurley-Walker tarafından yönetilen bir ekibin parçasıydı.

ICRAR’ın keşfi belgeleyen bir basın açıklamasında, ‘Gözlemlerimiz esnasında birkaç saat içinde gün yüzüne çıktı ve kayboldu’ şeklinde konuştu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

‘Bu tamamen beklenmedik bir şeydi. Bir astronom için biraz ürkütücüydü çünkü gökyüzünde bunu yapan bilinen hiçbir şey yok.’

Açıklamada ekibin nesnenin Dünya’dan ortalama 4 bin ışık senesi uzaklıkta olduğunu, inanılmaz derecede parlak olduğunu ve son derece kuvvetli bir manyetik alana sahip olduğunu tespit edebildiği bilgisine yer verildi.

Uzayda bilinmeyen bir nesne radyo sinyalleri gönderiyor!

Gökbilimciler, bunun ya yoğun bir nötron yıldızı ya da kuvvetli bir manyetik alana sahip ölü bir beyaz cüce yıldızı gibi çökmüş bir yıldızın kalıntısı olabileceğini düşünüyorlar.

Fakat söz konusu cisim hakkında henüz tatmin edici bir teori geliştirilebilmiş değil.

Kısa sürede sosyal medyada viral olan bu Haber ile alakalı pek çok yorum yapıldı. Pek çok kişi ‘sinayallerin dünya dışı bir medeniyetten gelip gelmediğini’ merak etti.

Uzmanlar eldeki verilerin söz konusu sinyallerin dünya dışı bir medeniyetten geldiği manasını taşımadığının altını çiziyor.

Uzayda bilinmeyen bir nesne radyo sinyalleri gönderiyor!

HAWKİNG’E GÖRE SONUN BAŞLANGICI OLABİLİR

2018 senesinde yaşamını yitiren meşhur İngiliz fizikçi Stephen Hawking’e göre, matematiksel olarak dünya dışı varlıkların var olduğunu kabul etmek oldukça olası bir teori.

Farklı platformlarda defalarca bu varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma ihtimallerinin altını çizen Hawking, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve hayata uygun başka gezegen arayışı içinde olma ihtimallerinin bulunduğunu da öne sürmüştü.

‘GEZEGENİMİZİN İŞGALİ İLE SONUÇLANABİLİR’

Dünya dışı bir medeniyet bulmak için sinay göndermenin son derece tehlikeli neticeler doğurabileceğini söyleyen İngiliz fizikçi, söz konusu arayışın gezegenimizin işgali ile sonuçlanabileceği ihtimalinin mevcut olduğunun altını çizdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.