adplus-dvertising

Uzaya gönderilecek Türk astronotu kim olacak açıklandı!

Türkiye’nin uzay programı bütün hızıyla devam ediyor. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye’nin astronot adayının 2022’de seçileceğini söyleyerek, uzaya gidecek ilk Türk’ün bir bilim insanı olacağını belirtti.
Takip et
Uzaya gönderilecek Türk astronotu kim olacak açıklandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, 2 sene önce kurulan Ajans’ın görevleri, çalışmaları, misyon ve hedeflerini Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) anlattı.

Milli Uzay Programı ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, Türkiye’nin sonradan dahil olduğu uzay çalışmaları alanı için en mühim eksikliğin insan kuvveti olduğundan bahsetti.

TRT Haber’in aktardığı bilgiye göre: uzay alanında yetişmiş insan kuvvetine ihtiyaç olduğunu dile getiren Yıldırım, bunun için üniversitelerle çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yıldırım, ABD’nin uzay alanında çalışan 270 bin uzmanının olduğunu ifade ederek, bu sayının Türkiye’de bini bulmadığının altını çizdi.

“Uzay Limanı” projesine dikkati çeken Yıldırım, uzay limanının dünyadaki karşılığının havaalanları olduğunu, Türkiye’nin coğrafi koşullarının uzay limanı kurulması için müsait olmadığını fakat Pakistan’ın Türkiye ile uzay limanı projesini gerçekleştirmek için çok istekli olduğunu, bu konuda alakalı çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

“TÜRKSAT 5B YDUSU YIL SONUNDA FIRLATILACAK”

Şu an Türkiye’nin 4 uydusu olduğunu ifade eden Yıldırım, TÜRKSAT 5B uydusunun yıl sonunda fırlatılacağını kaydetti.

Yıldırım, şunları belirtti:

“Uzayda birçok uydu var; istihbarat için, iklim için, yeraltını gözetleyen çok sayıda uydu var. Yalnızca haberleşme için Starlink, 12 bin uydu göndermeyi hedefliyor. Artık yakın bir zamanda yörüngede on binlerce uydu bulunacak ve bunlar her şeyi gözetleyebilecek. Uzay istasyonu dünyanın yalnızca 400 kilometre üstünde dönüyor. Şu anda bir futbol sahası büyüklüğünü aştı. Orası uluslararası bir misyon. Uzay istasyonunun ekonomik ömrü doldu. Onu iptal edip ya da bir uzay oteline çevirip 7 ayrı istasyon kurulması gündemde.”

Uzayda çok geniş bir sahada gittikçe genişleyen bir yelpazede çalışmalar sürdüğünü dile getiren Başkan Serdar Hüseyin Yıldırım, “Uzayda bulunan on binlerce uydunun trafiği vs. mühim. Gelecekte bu trafiğin sağlanmasında problemler çıkabilir ve bu problemlerin çözümü için uzay hukukuna ihtiyaç olabilir. NATO uzayı da artık harekat alanı olarak deklare etti. Gelecek için bazı çalışmalar yapılıyor. Uzayda olabilecek her türlü problemin çözümü için uzay hukukunun yaratılması mühim.” şeklinde konuştu.

“2022’DE ASTRONOT SEÇİMİMİZİ YAPACAĞIZ”

Uluslararası işbirliği ile astronot misyonunu gerçekleştireceklerini kaydeden Yıldırım, ABD’den SpaceX ya da Rusya’dan soyuz ile çalışılacağını, bunun için pazarlıkların sürdüğünü ifade etti.

Çalışmaları bu yıl içinde bitireceklerini ifade eden Yıldırım, şu şekilde devam etti:

“Astronot eğitimi 7 ayda tamamlanıyor. Anlaşacağımız firma bize kriterleri verecek, bizler de 2022’de astronot seçimimizi yapacağız. 1 değil 2 astronot seçeceğiz. Eğitimlerini alacaklar. Bir hastalık vs. vaziyetinde yedekli olarak gitmek istedik. Daha başarılı olan adayımız uzaya gönderilecek. Astronotumuz en az bir hafta uzayda kalabilecek. Biz uzaya gitmişken orada bilimsel deneyler incelemeler da yapmak istiyoruz. Bu yüzden gidecek astronot adayı bir bilim insanı olacaktır. Tabii fiziki koşulları uygun olan biri olmalı. 2022 sonuna kadar bunlar tamamlanacak.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.