Uzay Savaşına Fransa da Katıldı!

Fransa, yeni çıkaracağı bir yasa ile, son dönemlerde ABD, Çin ve Rusya arasında yaşanan “Uzay” gerginliğine katılan son ülke oldu. Açıklama Macron’dan geldi.

Macron yaptığı açıklamada, yeni yasanın uydularını aktif bir şekilde ve daha kapsamlı şekilde koruyacağını söyledi. Dünya basını bu açıklamayı savunmadan çok saldırgan bir duruşa geçiş olarak yorumladı.

Macron’un önerisi, son yıllarda ABD, Çin ve Rusya’nın benzer adımları atmalarından sonra geldi. Geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin silahlı kuvvetlerinde altıncı bir kol olarak “Uzay gücü” kolunun kurulmasını emretmişti. Trump, Çin ve Rusya’nın uzayda liderlik etmesine izin vermenin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

“UZAY KOMUTANLIĞI”

Macron yaptığı konuşmada, “İstihbaratımızı bir üst seviyeye çıkaracağız. Çalışmalarımızı hızlandırarak, uydularımızın daha güvenli şekilde faaliyet göstermelerini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Fransa yasa ile birlikte hava kuvvetlerine bağlı bir “Uzay Komutanlığı” da oluşturacak. Analistlere göre Macron, Amerika ve Avrupa Birliği’nden dışlanmadığını görmek ve bu çerçevede uzaydaki özerkliğini güçlendirmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa Savunma Bakanı yaptığı bir açıklamada, bir Rus casus uydusunun, Fransa uydusuna yaklaştığını ve uydunun yayınlarını durdurmaya çalıştığını söylemişti. Bakan Florence Parly, “Büyük ülkeler agresif uzay teknolojilerini denemekten asla kaçınmıyor. Fransa olarak cevabımızı geciktirmemeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı