Uzaktan eğitim pandemi bitse de devam edecek!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik” şeklinde konuştu.

Bugün 23 Mart. Pandemiyle beraber başlayan uzaktan eğitim tam 1 senesini doldurdu. Eğitim ve öğretim tam 1 senedir ağırlıklı olarak EBA TV ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üstünden yürütülüyor. Sabah’tan Ceyda Karaaslan’a konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası tespit edeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun” şeklinde konuştu.

Selçuk, şunları belirtti:

DİJİTALLEŞME HIZLANDI

Uzaktan eğitim dönemi, yarattığı güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından senelerdir gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü.

Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da kuvvetlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.

YÜZDE 77 KATILIM SAĞLANDI

Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar meydana geldi. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Eğitim senesi 1’inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.

ÖNEMLİ İLERLEME KAYDETTİK

Erken çocukluk eğitiminde, sürece ailenin katılımı mühim. Salgın sürecinde bu noktada mühim ilerleme kaydettik. Aileler, çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldılar ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri özellikli zaman mühim ölçüde arttı.

Öte Yandan bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu vaziyetin devam ettirilebileceğini düşünüyoruz. Eğer salgın olmasaydı seneler alacak bir deneme sürecini aşmış olduk.

DÜNYAYA ÖRNEK

Türkiye, 184 ülkede 1.5 milyarın üstünde öğrencinin yüz yüze eğitimden mahrum kalmasına da yol açan koronavirüs salgını sebebiyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan dünyanın öncü ülkelerinden biri oldu.

Eğitim uygulamalarımız uluslararası düzeyde alaka gördü. Bunlardan birisi Kovid-19 salgınının ilk günlerinde özel eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitimlerine destek olmak üzere erişime açtığımız “Özelim Eğitimdeyim” mobil uygulamasına olan ilgiydi.

Bu uygulamaya OECD’den övgü geldi. OECD tarafından yayımlanan ve Quentin Vidal tarafından hazırlanan “Turkey: Özelim Eğitimdeyim (I Am Special, I Am iİn Education)” başlıklı raporda, geliştirmiş olduğumuz uygulama tanıtıldı ve öbür ülkelere örnek gösterildi.