Usama Bin Ladin’in Oğlu Hamza Bin Ladin Öldü İddiası!

ABD’li istihbarat yetkililerine göre El Kaide’nin kurucusu Usame Bin Ladin’in oğlu Hamza Bin Ladin öldü. İddialara göre Hamza Bin Ladin, El Kaide'nin yeni lideri olarak yetiştiriliyordu.
Usama Bin Ladin’in Oğlu Hamza Bin Ladin Öldü İddiası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kaynağı belirtilmeyen rapora göre Hamza Bin Laden’in yerinin veya ölüm tarihinin detayları belirsizliğini korumaya devam ediyor. Şubat ayında ABD hükümeti Hamza Bin Ladin’in yerini bildirene 1 milyon dolar vereceğini açıklamıştı.

30’lu yaşlarında olduğu tahmin edilen Hamza Bin Ladin, ABD ve diğer ülkelere saldırı çağrısında bulunan videolar yayınlıyordu. Hamza Bin Ladin, örgüt üyelerine Mayıs 2011’de ölen babasının intikamını alma çağrısı yapıyordu. Bunun yanında Arap halkını isyan etmeye çağırmış ve Suudi Arabistan yönetimi tarafından Mart ayında vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

EL KAİDE’NİN YENİ LİDERİ OLARAK YETİŞTİRİLİYORDU

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un yaptığı gibi gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlamayı reddetti. Hamza Bin Ladin’in İran’da ev hapsinde tutulduğu düşünülüyordu ancak, diğer haberlere göre de Afganistan, Pakistan ve Suriye gibi ülkelerde olduğu iddia ediliyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı 2011 yılında Pakistan’ın Abbottabad kentindeki baskında, babası Usame Bin Ladin’i yakalamıştı. Evde ele geçirilen belgelerde Hamza Bin Ladin’in El Kaide’nin yeni lideri olarak yetiştirildiği öğrenilmişti.

El Kaide, ABD’ye yapılan 11 Eylül 2001 saldırısının arkasındaki terör örgütüydü. Daha sonra IŞİD’in ortaya çıkmasıyla birlikte statüsü giderek zayıfladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.