Uşak’ta Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Tunç Çağı'na uzanan hikayesi ile günümüze kadar tarihi yapısını koruyarak gelmeyi başaran Blaundus'ta turist kapasitesini artıracak çalışmalar yapılmaya başlandı.
Uşak’ta Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Makedonya Kralı’nın kurduğu şehir olarak bilinen antik kentte bu yıl yapılacak olan çalışmalarla bölgede turizmin canlandırılması hedefleniyor. Dönemsel olarak yapılan ve şimdilerde devam edilen kazılarda bu yıl  ana cadde, kaya mezarlarında ve stadyumda araştırmalar yapılacak.

Daha önce Blaundus Antik Kenti’nde  yapılan kazı çalışmalarında mimaride kullanılan blokların ve diğer kalıntıların  yaşanan depremler ve diğer doğal afetlere rağmen sağlam bir şekilde geldiği, çalışmaları yürüten arkeologlar tarafından saptandı. Böylece elde edilen bulguların ziyaretçileri tatmin edeceğinin üzeri çizildi.

Bölgedeki üniversite ile valiliğin ortak yürüttüğü çalışmada antik kentin 2500 yıl öncesine dayandığı ve hatta Tunç Çağı’na uzanan kalıntılara bile ulaşan bir yerleşim yeri olduğu bilgisi aktarıldı. Antik kentte ayrıca Lidya ve Frikga uygarlıklarına benzer şehircilik mimarisine de rastlandı.

TURİST KAPASİTESİ ARTACAK

İskender zamanında kurulmuş askeri antik kentlerden biri olan şehir, korunaklı görünümü ile çevre illerde bulunan antik kentlerle benzer bir mimari yapıda olduğu belirtildi. İl Vali’si yörede çalışmaların yapıldığı antik kentin şehrin turizmi için önemli getirisi olacağını söyleyerek bu antik kenti ayağa kaldırıp şehre kazandıracaklarını ifade etti. Antik kentte yapılan çalışmaların ardından bölgenin turist kapasitesinin artması da hedefleniyor.

  • blaundus antik kenti
  • uşak
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.