adplus-dvertising

Unutulma Hakkı nasıl kullanılır? İsminizi arama motorundan sildirme!

1 Ekim'de yürürlüğe girecek yeni 7253 sayılı kanun ile vatandaşlar artık Unutulma Hakkı'nı kullanarak arama motorları sonuçlarında çıkan bilgilerini sildirebilecek.
Takip et
Unutulma Hakkı nasıl kullanılır? İsminizi arama motorundan sildirme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Unutulma Hakkı” hakkında sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Vatandaşların artık bu hakkı kullanabileceğini söyleyen Bakan Yardımcısı Sayan, şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa ülkelerinde normatif olan unutulma hakkının vatandaşlarımız içinde uygulanması için büyük bir mücadele verdik. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı yasa çerçevesinde, vatandaşlarımız artık ‘Unutulma Hakkı’nı kullanabilecekler. Peki unutulma hakkı nedir? Kişilerin ya da kurumların internet aramaları neticelerinde adlarıyla alakalı çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama neticelerinde olmasını istememe hakkıdır. Unutulma Hakkı; Dijital hafızada yer verilen geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir müddet sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının engellenmesini sağlıyor.”

DİLEKÇEYLE MÜRACAAT YAPILACAK

Söz konusu hakkın kullanılması için kişilik hakları ihlal edilen vatandaşların, sulh ceza hakimliğine dilekçeyle başvurabileceklerini kaydeden Sayan, “Böylece hakimler, başvuranın isminin, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine (unutulma hakkı) karar verilebilecek. İnternet firmaları, Avrupa adli makamları ve vatandaşlarına nasıl hizmet veriyorlarsa, bu ülkeye de öyle hizmet edecekler. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.