Üniversiteyi Bitirip Atanamadılar, Kurdukları İşle Paraya Para Demiyorlar!

Batman'ın Sason ilçesindeki üniversite mezunu 4 genç meslekleri ile ilgili alanlara atanamayınca ipek böceği yetiştirmeye başladı. Aylık 20 bin liranın üzerinde kar etmeye başlayan gençler onlarca kişiye de iş imkanı sundu.

Üniversiteyi Bitirip Atanamadılar, Kurdukları İşle Paraya Para Demiyorlar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan, atanamayan üniversite mezunları hayata tutunabilmek adına farklı yollara başvuruyor. Bunun son örneği ise Batman’ın Sason ilçesinde yaşandı. Üniversite mezunu 4 genç, bitirdikleri bölümlerle ilgili alanlara atanamayınca kendi işleri kurmaya karar verdi. İpek böceği çiftliği kuran gençler şimdi paraya para demiyor. Aylık net karlarının 20 bin lirayı geçtiğini söyleyen 4 arkadaş, iş bulamayan gençlerin bu işe yönelmesini tavsiye ediyor.

40 AİLE BU İŞTEN EKMEK YİYOR

Matematik öğretmenliği, muhasebe ve bankacılık bölümlerinden mezun olan gençler devlet teşvikleriyle kurdukları işleri sayesinde 40 ailenin ekmek kapısı sahibi olduğunu vurgulayarak ailelerin böylece kısa vadede iyi bir gelir elde ettiklerini belirtiyor. İşlerini geliştirerek daha fazla kişiye ekmek kapısı açmak istediklerini dile getiren gençler ipek böceklerinin kendilerine koza halinde geldiğini, 1 aylık bakım sonrası mahsul elde ettiklerini belirterek bu mesleği tüm gençlere tavsiye ediyor. Ailelerine destek olmak amacıyla bu işi kurduklarını belirten gençler zamanla işlerinin iyiye gitmesi ile birlikte işletmelerini büyüttüklerini, sadece kendi aileleri değil, yöre halkına da önemli bir gelir kaynağı açıklarını dile getiriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.