adplus-dvertising

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra İşe Alınma Şansı Nasıl Artırılır?

Günümüzün Türkiye şartlarında üniversite mezunu birçok kişinin iş bulma sürecinde çeşitli sıkıntılar yaşadığı biliniyor. Üniversite mezunlarının kendi bölümleriyle ilgili iş bulamamasının sonucunda, farklı sektörlerde çalışmaya başladıklarını yakın çevremizde sıklıkla görüyoruz.
Takip et
Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra İşe Alınma Şansı Nasıl Artırılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konuyu küresel çapta ele aldığımızda ise yaşanan bu sorunun sadece ülkemizde değil, dünyadaki diğer ülkelerde de değişken oranlarda yaşandığı görülüyor. Bugünkü yazımızda üniversiteden yeni mezun olan kişilerin hangi sebeplerle iş bulamadığını ve iş bulma şansını nasıl artırabileceği hakkında bilgiler vereceğiz. Güncel işsizlik oranlarını sizinle paylaşacağız.

Aşağıdaki başlıklarda bu konuyu farklı başlıklar altında mercek altına alacağız.

Kendinizi Geliştirmeye Devam Edin

Yeni üniversite mezunları için iş bulma sürecinin oldukça zor olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bu durumun temel sebeplerine yazımızın son bölümünde değineceğiz. Burada altını çizmek istediğimiz nokta, şartlar her ne kadar zor olursa olsun aranan kişi niteliklerine sahip olan adayların iş bulma sürecini kısa bir zamanda ve başarı ile tamamlaması.

Eğitim bireyin doğumuyla başlayan bir süreçtir ve eğitimin yaş, cinsiyet gibi kısıtlamaları yoktur. Eğitim seviyesini belirli bir düzeyin üzerine çıkaran yeni mezun öğrenciler ise iş bulma sürecinde doğrudan avantajlı konuma geçer. Eğitim seviyesinin yükseltilmesi için bireyin mezun olduğu bölümle ilgili yeterli donanımlara sahip olması gerekir.

Mezun olunca artık eğitime devam etmeme gerek yok gibi bir düşünce içindeyseniz, öncelikle gelişimin kendiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım olduğunu kabullenin. Günümüzde gelişen teknoloji ve iş sektörlerindeki genişlemeler, birçok yeni bilgiyi ve dolayısıyla tamamlanması gereken birtakım eğitimleri beraberinde getiriyor.

Kendinizi mezun olduğunuz alanda geliştirmek için ilgili alan ve sektör ile alakalı sertifika veren programlara kayıt olma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Yabanci dil bilginizi geliştirebilir ve yeni mezun olan adaylar arasında kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. İş başvurusu yaparken nitelikleriniz ve donanımınızla işverenleri etkileyebilirsiniz.

Eksiksiz Bir CV Hazırlayın

Yeni mezun öğrenciler CV oluşturma basamakları konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. CV düzenleme işlemi, titizlikle gerçekleştirilmesi gereken basamaklardan oluşmaktadır. CV’nin okunaklı bir font ile birlikte farklı başlıklardan oluşması gerekir. Böylece CV’yi inceleyen insan kaynakları personeli, aradığı bilgiye kolayca ulaşabilir.

CV içerisinde unutulmaması gereken kısımların başında ise kişisel bilgiler bölümü bulunur. Bu bölümde iş başvurusu yapmak isteyen adayın kendisi ile ilgili isim, soy isim gibi bilgileri vermesi gerektiği gibi, iletişim bilgilerini de paylaşması gerekir. İlgili iş ilanı hakkında size dönüş yapılmak istendiğinde, bu bölümde yer alan bilgiler kullanılır.

CV içerisinde öğrenim geçmişi kısa ve sade bir şekilde yazılmalıdır. Yeni mezun olan bir öğrenci olarak ilgili iş ilanı hakkındaki özelliklerinizi ön plana çıkarmanız, diğer adaylara karşı avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin sorumluluk sahibi bir personel aranıyorsa, sosyal bir aktivite ya da üniversitede aldığınız sorumlulukları bu bölümde dile getirebilirsiniz.

Üniversiteden yeni mezun olmuş ve çalışma hayatına yeni atılan bir kişinin referanslarının olmaması normaldir. Bu durumda mezun olduğunuz üniversitedeki öğretim görevlileri ile konuşarak, referans listenize eğitmenleri ekleme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Tecrübesiz olduğunuz için iş alımlarında size şans tanınmayacağını da düşünebilirsiniz ve bu bir bakıma doğru bir düşüncedir.

Fakat yetiştirilmek üzere yeni üniversite mezunlarını işe alan farklı sektörlerde birçok farklı iş bölümü de bulunmaktadır. Bu sebeple öncelikle kendinize güvenmeniz ve CV’nizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız oldukça önemlidir. CV’niz içerisinde gramer hatası yapmamaya özen gösterin ve ilgili iş için oldukça hevesli olduğunuzu sade bir şekilde ifade edin. Bu bilgilerle birlikte işe alınma şansınızı artırabilirsiniz.

Beklentilerinizi Yüksek Tutmayın

Ülkemizdeki eğitim süreci göz önünde bulundurulduğunda, bir öğrenci üniversite öğrenimine başlayana kadar toplamda 12 yıllık eğitim süreci geçirir. Ardından üniversite döneminde ise minimum 2 seneden başlayan bir eğitim süreci başlar. Ortalama olarak herhangi bir üniversiteden mezun olan bir öğrenci, 14 yıllık eğitim hayatını tamamlar.

14 yıllık eğitim hayatı boyunca öğrenciler, mezun olduktan sonra doğrudan iş hayatına atılacağı düşüncesine kapılır. Günümüzdeki eğitim sistemi de bu düşüncenin oluşmasına katkıda bulunur. Sonuç olarak üniversiteden mezun olan bir öğrenci, iş hayatı hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değildir. Birkaç ekstra örnek dışında herhangi bir bölümden mezun olan bir öğrencinin ilgili iş sektöründe tecrübesiz bir çalışan olarak en alt kademeden işe başlaması oldukça normal bir durumdur.

Hayal kırıklığı ve motivasyon düşüklüğü yaşamamak için öncelikle bu durumun kabul edilmesi gerekir. İşveren pozisyonunda bulunan ve iş dünyasında yüksek pozisyonda gördüğünüz o kişilerinde bir zamanlar sizin pozisyonunuzda olduğunu unutmayın.

Beklentilerinizi yüksek tutmayın ve kendinize ulaşılabilir hedefler koyun. İş görüşmelerinde bu hedeflerinizden bahsedin ve kendinize tam anlamıyla güvendiğinizi karşı tarafa hissettirmeye çalışın.

Türkiye’deki Güncel İşsizlik Oranları

Üniversite hayatını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrencilerin iş bulamamasının ardında bulunan sebepleri incelemeden önce, işsizlik oranlarını resmi verilerle paylaşalım. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler incelendiğinde, Türkiye genelinde işsizlik oranının 2021 yılında 12.4 olduğu belirtiliyor.

Açıklanan diğer bilgiler incelendiğinde ise 2021 yılı için yüksekokul ve fakültelerden mezun olan 9 milyon 143 bin kişinin olduğu ve 1 milyon 136 bin kişinin işsiz olduğu ifade ediliyor. Bu orandan yola çıkarak, üniversiteden yeni mezun olan her 9 kişiden 1 kişinin işsiz olduğu anlaşılıyor.

Yeni Mezun Öğrencilerin İş Bulamamasının Temel Sebepleri

Yapılan araştırmalara göre yeni mezun öğrencilerin iş bulma sürecinde yaşadığı sorunların başında çalışma alanı yetersizliği geliyor. Ülkemizdeki gelişme ve büyüme ile doğru orantılı olarak yeni mezun olan öğrencilere yeterli miktarda çalışma alanı sunulmuyor ve bu durumun planlanması konusunda ciddi sorunlar var. Örneğin üniversiteden yeni mezun olan öğretmenlerin yıllardır atama sorunu yaşamasının sebebi, çalışma alanı yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Bir diğer önemli sebep ise yanlış bölüm tercihi. Genellikle aileden gelen düşünce yapısı ile yönlendirilen öğrenci, bölüm farketmeden puanın yettiği üniversite bölümüne kaydediliyor. Bu kapsamda okullardaki rehberlik öğretmenlerinin de yetersiz sayıda olması sebebiyle, çizim yeteneği olmayan öğrenciler mimarlık fakültelerine, sözel yeteneği yüksek olan öğrenciler mühendislik fakültelerinde okumaya başlıyor.

Sonuç olarak öğrenciler istemedikleri bir bölümden mezun oluyor ve gizli işsizlik ismi verilen kavram ortaya çıkıyor. Mezun olunan meslek bölümündeki çalışma şartlarını ilgili öğrenci tam anlamıyla benimsemediği için o alanda çalışmak istemiyor. Bu durumda işsizliği tetikliyor.

Sonuç

Günümüz şartlarında iş bulmak, işsizlik sorununun küresel çapta artması göz önünde bulundurulduğunda giderek ciddileşen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu duruma rağmen farklı sektörlerdeki birçok şirket, kurum veya kuruluş, yeni personellere ihtiyaç duymaktadır.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda genel olarak ilgili iş ilanı hakkında gerekli niteliklere sahip olan tecrübeli personeller işe alınmaktadır. Tecrübeli adaylara kıyasla daha az bir oranda da olsa, yeni mezun olmuş öğrencilere de iş seçenekleri sunulmaktadır.

Yeni mezun öğrencilerin bu iş fırsatlarını değerlendirmek ve ilgili nitelikleri tam anlamıyla karşılamak için kendisini geliştirmeye devam etmesi gerekir. Aday tarafından eksiksiz bir şekilde ilgili iş ilanına göre özelleştirilmiş bir CV hazırlayarak başvuru yapılması da oldukça önemlidir. Beklentilerini yüksek tutmayarak bu ipuçlarını uygulayan adaylar, iş bulma şanslarını ciddi şekilde artırabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.