adplus-dvertising

Üniversite tercihlerinde başarı sıranız sizi sınırlamasın

Üniversite tercihleri sırasında özellikle bazı sayısal bölümlerde uygulanan başarı sıralaması sınırlandırılmasının öğrencilerde büyük kaygılara sebep olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Mensubu Mustafa Hikmet Aydıngüler, bu vaziyetin tercih döneminde doğru alternatiflerle ortadan kaldırabileceğini belirtti.
Takip et
Üniversite tercihlerinde başarı sıranız sizi sınırlamasın
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversite tercihlerinde uzun süredir yalnızca sınav puanı değil aynı zamanda sıralama da bir o kadar mühim. Özellikle tıp, hukuk ve mühendislik gibi sayısal bölümlerde uygulanan sıralama sınırına takılanlar için alternatif tercihlerden ve doğru bölüm araştırmalarından bahseden İstanbul Topkapı Üniversitesi Dr. Öğretim Mensubu Mustafa Hikmet Aydıngüler, konuyla alakalı tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerin bir sene daha beklemesine gerek kalmadan bir an önce eğitim hayatlarına başlayabileceğini aktaran Mustafa Hikmet Aydıngüler öte yandan gene istedikleri bölümlere ulaşabilecekleri yöntemlerin olduğundan bahsetti.

Farklı seçenekler değerlendirilerek geleceğin mesleklerine ulaşılabilinir

Sıralama sınırlamasının 4 senelik üniversiteler için uygulandığını ifade eden Hikmet Aydıngüler, alternatif olarak sözel ama bilişimle ile alakalı bölümlerin de tercih edilebileceğini belirterek, “Özellikle yazılım, elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliğini 300 bin sıralamasının altında kalan kişiler tercih edemiyorlar. Ancak onların yerine alternatif sözel ve bilişim içeren 4 senelik bölümler de var. Doğrudan bilişimin içinde olmasa da özel yetenekle alınan grafik tasarım, çizgi film animasyon, tekstil ve moda tasarımı gibi bölümler mühim bir yere sahip. Mühendislik bölümüne sıralaması yetmeyen adaylar, sözel bir bölüm de okumak istemiyor fakat bilişim alanına katılmak istiyorsa ön lisans programlarını tavsiye edebiliriz. Bilgisayar programcılığı, internet ağ teknolojileri, bilgisayar destekli tasarım ve animasyon hatta grafik tasarım gibi bölümlere yönelebilirler. 300 bin sıralamasına giremeyen bir öğrenci 2 senelik bir meslek yüksekokulundan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile lisans programına geçebilir. Örneğin bilgisayar programcılığından bilgisayar mühendisliğine geçmek gibi” dedi.

Üniversite tercihlerinde başarı sıranız sizi sınırlamasın

“1 sene daha zaman kaybına gerek yok”

Bu manada öğrencilerin tam istediği bölümleri kazanamadıkları için genellikle ‘1 sene daha hazırlanmalıyım’ yoluna gittiklerini ancak bunun yerine farklı seçeneklerle yıl kaybı olmadan da hedeflerine ulaşabileceklerini hatırlatan Aydıngüler, “Hayatta kaybedilecek 1 sene gerçekten çok mühim. Çünkü yaşama 1 sene daha geç atılmış oluyorsunuz. O yüzden öğrencilerimiz ne istediklerini biliyorlarsa 1 sene kaybetmeden üniversiteye girsinler ve yaşama atılsınlar. Bölümleri de iyi incelesinler. “2 senelik, 4 senelik” diyerek düşünmeden, o programın eğitim süresinden ziyade istedikleri kariyer hedefine gitmelerinde yardımcı olup olmayacağına baksınlar. 2 senede da çok başarı sahibi olmuş ön lisans öğrencilerimiz var. Olur da akademik bir yaşam düşünüyorlarsa 2 sene okumuş olmak bir şeyin sonu değildir. Dikey geçişle zaten zaman kaybetmeden 4 yıllığa geçerek devam edebilirler” diye sözlerini sonlandırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.